باروری مردان

بهبود رژیم غذایی چگونه با تعداد اسپرم و سلامت باروری مرتبط است؟

بهبود رژیم غذایی چگونه با تعداد اسپرم و سلامت باروری مرتبط است؟

مانند ورزش، رژیم غذایی نقش اساسی در سلامت کلی، گردش خون، تولید تستوسترون و بهبود سلامت باروری مردان دارد. غذایی که می‌خوریم به عنوان بلوک‌های ساختمانی برای بدن ما عمل می‌­کنند تا هورمون‌های اساسی که برای سلامت باروری مهم هستند را تولید کنند.

در حالی که چاقی یا اضافه وزن می‌تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم شود، رژیم غذایی ناسالم به تنهایی می‌تواند برسلامت اسپرم تأثیر منفی بگذارد. محققان گزارش کرده‌اند که رژیم غذایی ناسالم یکی از عوامل مهم در کاهش تعداد اسپرم در سراسر جهان است. برای مقابله با این موضوع و بهبود کیفیت اسپرم هایتان، غذاهای خاصی وجود دارد که می‌توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید .

در بین مواد غذایی میوه ها و سبزیجات برای رژیم غذایی شما ضروری هستند. با این حال، استفاده روزافزون از آفت کش ها و سایر سموم محیطی (که بر کیفیت اسپرم تأثیر منفی می گذار) به این معنی است که در صورت امکان باید محصولات ارگانیک را انتخاب کنید. اگر قادر به خوردن محصولات ارگانیک نیستید، شستن خوب آن قبل از مصرف می تواند موثر باشد.

علاوه بر میوه ها و سبزیجات، غذاهای دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به بهبود کیفیت مایع منی، اسپرم یا باروری کمک کند، مانند ماهی های دریایی روغنی، آجیل و دانه ها (بدون نمک). در سوی دیگر طیف، رژیمی که شامل عواملی مانند مقدار زیادی چربی های اشباع شده و ترانس، میوه ها و سبزیجات کم و کالری بالای دارند ممکن است باعث کاهش باروری در مردان شود.  بهبود رژیم غذایی و انتخاب شیوه زندگی دیگر مانند کاهش مصرف الکل و ترک سیگار ممکن است برای باروری شما مفید باشد.

آگلوتیناسیون اسپرم و ناباروری در مردان
مشاهده مطلب

قرص تقویت باروری

author-avatar

درباره مرضیه عطشان

دکتری جنین شناسی(مدیر علمی اسپو) در موضوعات تخصصی بالینی اسپرم، ژنتیک و اپی ژنتیک ناباروری مردان، روش های کمک باروری در زوجین نابارور ( IVF و ICSI )، مباحث مربوط به روش های حفظ باروری در مردان مبتلا به سرطان و مباحث مربوط به سلول های جنسی با مجموعه پزشکی نابارروی اسپو همکاری می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *