روانشناسی

سلامت جنسی مردان چه تاثیری در زندگی آنها میتواند داشته باشد؟

سلامت جنسی چیست؟                                                                                                           

سلامت جنسی به یک حالت جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی خوب در ارتباط با مسائل جنسی اشاره می کند. در واقع سلامت جنسی صرفا به معنی فقدان بیماری اختلال عملکردی و نقص نیست بلکه عوامل روحی و روانی نیز در این تعریف گنجانده شده است.

طبق تعریف بهداشت جهانی، سلامت جنسی یکی از جنبه های مهم سلامت هم در زن و هم در مرد می باشد. بنابراین باید در حفظ سلامت جنسی حداکثر تلاش را کرد. زیرا پس از آسیب، جبران آن سخت و گاها غیر ممکن است. سلامت جنسی جزیی از بهداشت باروری است که بر سلامت افراد و جامعه تاثیر زیادی دارد.

سلامت جنسی در مردان

سلامت جنسی در مردان می تواند تضمین کننده ی رابطه ی سالم زناشویی باشد. آسیب به سلامت جنسی مردان می تواند روح و جسم آن ها را آزار دهدو همچنین رابطه ی زناشویی شان را تحت تاثیر قراردهد.

علایق جنسی در افراد مانند دیگر امورات زندگی در هر کسی متفاوت می باشد که افراد خودشان باید علایق شان را شناسایی کنند و آن را با شریک جنسی شان در میان بگذارند که بدین ترتیب از رابطه ی جنسی شان می توانند لذت ببرند و سلامت جنسی خود را حفظ کنند.

همچنین صمیمیت جنسی در بین زوجین که همراه با صمیمیت عاطفی می باشد می تواند سلامت جنسی را در افراد تقویت می کند. منظور از صمیمیت عاطفی در آغوش گرفتن، دراز کشیدن در کنار یکدیگر،خندیدن و لذت بردن از مسائل روزمره زندگی، همگی نوعی رابطه جنسی و صمیمیت زناشویی محسوب می شود. صمیمت عاطفی بهتر است که قبل از صمیمیتو برقراری رابطه ی جنسی شکل بگیرد.

آیا سلامت عمومی و سبک زندگی با سلامت جنسی ارتباط دارند؟

برخورداری از سلامت جنسی یکی از حقوق جنسی و باروری هر فرد در هر سن و جایگاه می باشد.سلامت جنسی جز مواردی است که در امور زندگی باید توجه خاصی به این موضوع شود.هر چندکه در برخی جوامع شاید این موضوع زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد .سلامت جنسی هم مانند دیگربخش های بدن وابسته به سلامت عمومی و سبک زندگی می تواند باشد.

همان طور که ما برای حفظ سلامت عمومی خود کارهایی را می کنیم و فعالیت هایی را انجام می دهیم تا بتوانیم صحت وسلامتی آن را حفظ کنیم در کنار آن باید سلامت جنسی خود را نیز مورد توجه قرار دهیم وموارد و نکاتی که باعث می شود عملکرد و سلامت جنسی ما به خطر نیفتد را انجام دهیم.  همچنین سبک زندگی ماهم تاثیر بسزایی بر روی این مسئله می تواند داشته باشد .سبک زندگی می تواند متاثر از محیط زندگی،شغل ،فرهنگ ،عادتهای غذایی و… باشد.

چه عواملی می تواند  سلامت جنسی مردان را به خطر بیاندازد؟

مردان برای حفظ سلامت جنسی خود باید حدالامکان خودشان را از استرس های مکرر وفشارهای روحی وروانی دور نگه دارند .سیگار کشیدن و تغذیه نامناسب وکم تحرکی از جمله عواملی است که می تواند سلامت جنسی مردان را تهدید کند .

همچنین رعایت نکردن بهداشت فردی در رابطه ی جنسی هم می تواند روی این مسئله تاثیربگذارد . بیماری های آمیزشی و رابطه ی جنسی ناسالم هم از جمله مواردی است که سلامت جنسی را به خطر میاندازد.

اختلال عملکرد جنسی جز مواردی است که بهداشت جهانی در مورد سلامت جنسی روی این مسئله ابراز نگرانی کرده است.یعنی هر گونه اختلال که در ایجاد مسائل جنسی اعم از خود ارضایی،پرخاشگری جنسی ،انحرافاتجنسی و…  می تواند سلامت جنسی افراد را تهدید کند.

نکته پایانی                                                                                                                           

امیال و غرایض جنسی امر و نیاز است طبیعی که در بشر وجود دارد.افراد با شریک جنسی وز ندگی خود با ایجادرابطه ی جنسی این نیاز را برطرف می کنند. اما هدف از برقراری این رابطه صرفا برطرف کردن امیال جنسی نیست بلکه به دنبال تولید مثل و بارور بودن هم هستند.

اما گاهی مسائل ومواردی پیش می آید که افراد را از برقراری رابطه ی جنسی دور می کند.نبودن سلامت جنسی در یکی از زوجین می تواند بستری باشد برای لذت نبردن زوجین از رابطه ی جنسی شان وهمچنین فاصله گرفتن آن ها از یکدیگر. اما قبل از رابطه و صمیمیت جنسی باید صمیمیت عاطفی صورت گیرد چون وقتی رابطه ی عاطفی در بین  زوجین شکل نگیرد آن ها را با مشکلات ومسائل دیگری  روبرو می کند.

محیطی که در آن زندگی می کنیم وفرهنگ مربوط به جامعه وهمچنین سبک های زندگی همگی می توانند در سلامت جنسی افراد تاثیر بگذارد.افرادی که احساس می کنند در رابطه با مسائل جنسی دچار بحران ویا مشکل شده اند، احساس نکنند که مشکل آن ها قابل درمان نمی باشد.آن ها می توانند با مراجعه به مشاوران وپزشکان مربوطه در رابطه با حل مشکل خود اقدام کنند.

 

 

 

author-avatar

درباره پریسا جعفری

کارشناس ارشد روانشناسی در مباحث روان شناسی مرتبط با روابط دورن فردی و بین فردی، افسردگی ،وسواس، سلامت جنسی تحقیقات متعددی داشته ام و بیشتر از تکنیک های درمانی سایکو داینامیک استفاده می کنم. در مجموعه پزشکی ناباروری اسپو در رابطه با مشکلات و اختلالات جنسی که در زمینه باروری مردان ممکن است پدیدار شود همراه شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.