باروری مردان

چگونه نمونه مایع منی را جمع آوری کنیم؟

مایع منی

مایع منی

مایع منی حاصل ترشحات بخش های مختلف مجاری و غدد تولید مثلی است؛ ترشحات لوله های سمینی فروس ۵%، ترشحات وزیکول سمینال ۷۰ % و ترشحات پروستات ۲۵ % آنرا تشکیل می دهد. از اینرو، ارزیابی پارامترهای مایع منی اطلاعات بالینی ارزشمندی در مورد اسپرم، کیفیت آن و عملکرد بیضه، اپیدیدیم و الگوی ترشحی غدد ضمائم جنسی شامل وزیکول سمینال، پروستات و غدد بولبواورترال را در اختیار ما قرار می دهد. ۳۵-۵۰% کل موارد ناباروری ناشی از عامل مردانه است که از این میان، بخش عمده آن ناشی از کیفیت نامناسب مایع منی (غلظت، تحرک و مورفولوژی) است.

آنالیز مایع منی در بررسی ناباروری مردان

برای اینکه نتایج تجزیه و تحلیل مایع منی قابل اعتماد باشد، اقدامات احتیاطی خاصی که بر اساس پروتکل سازمان جهانی بهداشت است، باید قبل، در حین آزمایش و پس از جمع آوری مایع منی انجام دهید:

 • برای دستیابی به یک نمونه مناسب بررسی، باید به فرد توضیحات دقیق و روشن شفاهی و کتبی درباره نحوه جمع آوری مایع منی ارائه شود.
 • باید به بیمار تأکید شود که تمامی نمونه مایع منی گرفته شود.
 • قبل از جمع آوری مایع منی ، ۲-۳ روز از انزال خودداری کنید. این کار باعث شده تا تعداد و تحرک اسپرم شما در زمان جمع آوری نمونه در سطح مطلوب باشد. به همین دلیل بیش از ۵ روز از انزال خودداری نکنید. این بدان معنا نیست که شما باید از فعالیت جنسی کاملاً اجتناب کنید. این فقط به این معنی است که شما باید در این بازه زمانی از انزال خودداری کنید.
 • نمونه معمولا در اتاق مخصوصی در کلینیک و نزدیک آزمایشگاه جمع آوری شود.
 • برچسب ظرف حاوی نمونه باید شامل اطلاعاتی از جمله نام و نام خانوادگی مراجعه کننده، شماره پرونده و تاریخ و ساعت جمع آوری نمونه باشد.
 • نمونه باید از طریق استمناء و در ظرف های استریل پلاستیکی یا شیشه ای مخصوص با دهانه گشاد جمع آوری شود. در حین استمنا از مواد روان کننده و ژل ، استفاده نکنید. مواد روان کننده ، ژل یا حتی بزاق ممکن است نمونه شما را آلوده و تجزیه و تحلیل آن را غیرقابل اعتماد کند. نمونه خود را در کاندوم جمع نکنید . اگر شما نیاز به تهیه نمونه خود از طریق مقاربت دارید ، آزمایشگاه موظف به تهیه کاندوم برای شما می باشد، کاندوم را با گره پیچ خورده مهر و موم کرده و در ظرف قرار دهید.

·         دست ها و آلت تناسلی خود را از قبل با آب تمیز کرده و کاملا خشک کنید، هنگام تمیز کردن خود از صابون یا روغن استفاده نکنید، زیرا این امر باعث آلودگی نمونه شما می شود. دستها و آلت تناسلی خود را تا حد ممکن خشک کنید تا از ورود آب به نمونه شما جلوگیری کند.

 • آزمایشگاه ممکن است دستمال مرطوب یا دستمال تمیز کننده استریل شده ای را فراهم کند که می توانید با خیال راحت و بدون تأثیر بر نمونه از آنها استفاده کنید.
 • انگشتان خود و یا هر چیز خارجی را درون ظرف قرار ندهید ، زیرا این امر در نتایج تجزیه و تحلیل اختلال ایجاد می کند. هر نخ موی یا نخ لباسی را که درون ظرف می افتد ، خود خارج نکنید هنگامی که نمونه خود را تحویل می دهید، یک تکنسین آزمایشگاه را در مورد آن مطلع کنید. آزمایشگاه قادر است موها یا نخ ها را با ابزاری ضدعفونی شده بر نتایج آزمایش تأثیری بگذارد.
 • پزشک را از هر دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید مطلع کنید ، برخی از داروهای تجویزی و داروهای گیاهی ممکن است بر تعداد اسپرم یا سایر مقادیر تجزیه و تحلیل اسپرم تأثیر بگذارند. پزشک یا تکنسین آزمایشگاه شما می تواند برای اطمینان از تجزیه و تحلیل دقیق ، در صورت نیاز به قطع این داروها به شما اطلاع دهد.
 • همچنین ممکن است در روزهای نزدیک به نمونه گیری از شما خواسته شود که از نوشیدن الکل یا مصرف داروهای تفریحی خودداری کنید. برخی از داروها که ممکن است نتایج آزمایش را تحت تأثیر قرار دهند شامل خار مریم و سایمتیدین است.
 • نمونه خود را ظرف ۱ ساعت برگردانید و آن را نزدیک به بدن خود نگه دارید. اگر نمونه بیش از یک ساعت در محیط باشد، تحرک اسپرم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که نمی توان به طور قابل اعتماد آنالیز کرد. اطمینان حاصل کنید که بتوانید نمونه­ی خود را در یک زمان مشخص به آزمایشگاه منتقل کنید. فراموش نکنید که هنگام برنامه ریزی انتقال نمونه خود ، مواردی مانند ترافیک و زمان لازم برای رسیدن به آزمایشگاه را نیز در نظر بگیرید. از حمل نمونه با کیف که باعث گرم شدن نمونه گردد خود داری کنید.
 • در صورت از بین رفتن نمونه ، کارمندان آزمایشگاه را مطلع کنید: اولین قسمت از انزال غالباً از نظر تعداد اسپرم غنی ترین است ، بنابراین مهم است که اگر نمونه شما این قسمت را از دست داده است ، به تکنسین آزمایشگاه اطلاع دهید. اگر قسمتی از منی ها ریخته شده است ، سعی نکنید خودتان آن را داخل ظرف قرار دهید.

 

author-avatar

درباره حسین واثقی

دکتری فیزیولوژی تولید مثل علاقمندی من در زمینه تخصصی بیشتر مباحث ژنتیکی و اپی ژنتیکی مرتبط با ناباروری و بحث انجماد سلول های جنسی هست. همکاری من با مجموعه پزشکی ناباروری اسپو در موضوعات اقتصاد ناباروری، بازارهای پیش روی ناباروری در دنیا و معرفی استارتاپ ها و مراکز تحقیقاتی ناباروری است.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.