باروری مردان, دارویی

اثر آنتی اکسیدانت ان استیل سیستئین بر کیفیت اسپرم

مقدمه

در این مقاله در ارتباط با اثر آنتی اکسیدانت ان استیل سیستئین بر کیفیت اسپرم صحبت می کنیم. تاکنون مطالعات زیادی در ارتباط با اثر آنتی اکسیدانت ان استیل سیستئین بر کیفیت اسپرم صورت گرفته است که در این مقاله به آن ها اشاره می شود.

یکی از مسائل مهم علم پزشـکی، مـشکل نابـاروری و کـاهش باروری است. منظور از ناباروری عـدم رخـداد بـارداری در یک زوج بعد از یکسال نزدیکی بـدون اسـتفاده از روش هـای پیشگیری از بـارداری اسـت.

نابـاروری در ۱۵-۱۰ %زوج هـا دیــده مــی شــود و بخــش مهمــی از طبابــت بــالینی بــسیاری از پزشــکان محــسوب مــی شــود. در ۴۰ %مــوارد نابــاروری زوجین، نازایی مردان مطرح است.

روش هـای کمـک بـاروری مثـل ICSI, ZIFT, IVF و دیگـر روش ها منجـر بـه لقـاح تخمـک و اسـپرم شـده و بـسیاری از مشکلات ناباروری را حل کرده است؛ اما هزینه درمان توسط این روش ها بالا است.

درمان های دارویی و آنتی اکسیدانتی هزینه کمتری دارنـد و در دسترس طیف وسیعی از زوج ها می باشند. برخی درمان های خوراکی، باعث بهبود پارامترهای تعداد و تحرک اسپرم میشوند.
تجویز داروی N -استیل ‌سیستئین ، الـکـارنیتین، آرژینـین، روی، سلنیوم، ویتامین B12 و همچنین آنتیاکسیدان های بیـشماری مثـل C Vit ،E Vit ،گلوتـاتیون و کـوآنزیم Q10 در بهبـود پارامترهای اسپرم موثر شناخته شده­ اند.

 

تاثیر داروی ان استیل سیستئین بر کیفیت اسپرم

داروی N -استیل ‌سیستئین

داروی N -استیل ‌سیستئین، یک آنتی ‌اکسیدان پاکسازی کننده رادیکال ‌های آزاد است.  از این آنتی اکسیدانت می‌ توان به عنوان یک مکمل برای کاهش استرس اکسیداتیو در افراد نابارور استفاده کرد .

ان- استیل از مشتقات پایدار اسید امینه سیستئین ( NAC ) سیستئین است که گروه تیول این ماده اثر آنتی اکسیدانی داشته و قادر به خنثی سازی رادیکال های آزاد است.
داروی N -استیل ‌سیستئین بر روی پارامترهای استرس اکسیداتیو، تعداد، حرکت و مرفولوژی اسپرم در مردان نابارور است.

تاثیر داروی ان استیل سیستئین بر باروری مردان

ناباروری مردان ناشی از اثرات منفی استرس اکسیداتیومی باشد. اسپرم بسیار مستعد ابتلاء به استرس اکسیداتیو است. زیرا غشاء سلولی آن غنی از اسید های چرب غیراشباع بوده و در نتیجه بیشتر در معرض آسیب های القاءشده توسط اکسیژن و پراکسیداسیون لیپیدی قرار میگیرد.

علاوه بر این اسپرم بالغ به دلیل از دست دادن بخش زیادی از سیتوپلاسم خود طی فرآیند اسپرماتوژنز، فاقد آنزیم های سیتوپلاسمیک و مکانیسم های دفاعی آنتی اکسیدانی می باشد.

عامل اصلی ایجاد استرس اکسیداتیو تولید بیش از حد گونه های واکنشی اکسیژن ROS یا (Reactive Oxigen Species)می باشد که به عنوان عامل مخرب و آسیب رسان به سلول ها و بافت ها شناخته شده است.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که تولید ROS بیش از مکانیسم های اکسیدانی طبیعی بدن باشد و باعث صدمه به بیومولکول های بدن مانند لیپید و پروتئین ؛ DAN  می شود.

ان استیل سیستئن یک آنتی اکسیدان به شکل مکمل است. ان-استیل سیستئین یا NAC در بدن به اسید آمینه‌ای به نام سیستئین تبدیل می‌شود. سیستئین یک اسید آمینه نیمه ضروری است.این اسید آمینه وقتی ضروری می‌شود که جذب متیونین و سرین از طریق رژیم غذایی کم باشد.

سیستئین به تولید گلوتاتیون کمک می‌کند که آنتی اکسیدانی است که نقش مهمی در تنظیم بسیاری از عملکرد سلولی و کمک به حفظ سیستم ایمنی در وضعیتی مطلوب دارد.

مردان نابارور دارای سطوح بالاتری از گونه های فعال اکسیژن نسبت به مردان بارور هستند. سطح بالاییROSدر اسپرم می تواند باعث اختلال در عملکرد اسپرم، آسیب DNA اسپرم و کاهش توان تولید مثلی در مردان شود.

یکی از مهمترین عوامل مؤثر در ایجاد ناباروری آسیب اکسیداتیو به سلول های بیضه توسط رادیکال های آزاد می باشد. N-استیل سیستئین (NAC )از جمله ترکیبات آنتی اکسیدان است که قادر به بازیافت رادیکال های آزاد است و با جلوگیری از آسیب بافتی باعث حفاظت از اسپرم می شود.

همچنین ویسکوزیته بالای مایع منی از جمله علل منجر به ناباروری ناشی از عوامل مردانه محسوب می گردد که با فعالیت سیستم های اکسیداتیو سلولی در ارتباط است و لذا استفاده از درمان هایی با خاصیت آنتی اکسیدان ممکن است در بهبود آن موثرباشد. اثربخشی ان- استیل- سیستئین در کاهش ویسکوزیته مایع مورد تایید است.

فارماکوکینتیک

جذب استیل سیستئین از دستگاه گوارش، پس از مصرف خوراکی سریع و کامل می باشد.حداکثر غلظت پلاسمایی آن طی یک تا دو ساعت حاصل می شود.
فراهمی زیستی دارو ۴ تا ۱۰ درصد و نیمه عمر آن حدود ۶ ساعت است. فرآیند متابولیسم آن کبدی است. استیل سیستئین در دیواره روده کوچک و در عبور اول کبدی استیل زدایی می شود. حدود ۳۰ درصد دوز مصرف شده دارو توسط کلیه ها دفع می شود.

اشکال دارویی ان استیل سیستئین

  • آمپول
  • قرص
  • قرص جوشان

عوارض ناشی از مصرف دارو

N-acetyl cystein برای اکثر بزرگسالان به هنگام استفاده به عنوان داروی تجویزی، بی خطر است. اما می‌تواند عوارضی داشته باشد از جمله:

  • تهوع، استفراغ و اسهال یا یبوست.
  • خارش، تب، سردرد، خواب آلودگی
  • فشار خون پایین
  • مشکلات کبدی 
author-avatar

درباره سما حسن زاده

دانشجوی داروسازی دانشگاه تهران در زمینه تاثیر دارو های مختلف بر عملکرد ناباروری مردان با مجموعه پزشکی ناباروری اسپو همکاری می کنم. علاقمند به پژوهش در زمینه تاثیر داروهای مختلف بر ناباروری هستم و با جدیدترین مقالات و اطلاعات در این زمینه همراه شما هستم.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.