باروری مردان, دارویی

اثر قرص زینک بر باروری مردان

 مقدمه

زینک یا همان روی دومین ماده معدنی غنی پس از آهن در بدن به شمار می رود. زینک یا روی یک ماده معدنی است که نقشی حیاتی در بسیاری از جنبه های سلامت انسان ایفا می کند. فرآیند های رشد‚ ایمنی؛ تولید مثل و کارکرد سالم غده پروستات در مردان مستلزم وجود زینک است . برای تامین زینک یا روی  بدن حتما باید به رژیم غذایی توجه کرد. زینک حیاتی ترین ماده معدنی در کارکرد جنسی مردان است و نقش به سزایی در متابولیسم هورمون ؛تشکیل و تحرک مناسب اسپرم ها دارد.

نقش زینک در باروری مردان

زینک(روی) به عنوان ماده مغذی برای تقویت باروری مردان تلقی شده و کمبود آن با تستوسترون پایین؛ تعداد پایین اسپرم و تحرک کم اسپرم؛ ارتباط دارد. از جمله ویتامین های موثر در بهبود وضیعت باروری مردان و باروری زنان زینک است. اسپرم در هر تخلیه حاوی ۵ میلی گرم روی است؛ بنابراین حفظ  سطوح روی در مردان بسیار مهم است . مطالعات نشان داده است که روی در رشد بیضه ؛بلوغ اسپرم و تستوسترون دخالت دارد.

کمبود روی در مردان می تواند تا حد زیادی بر تعداد اسپرم تاثیر بگذارد ؛زیرا روی در غلظت بالای اسپرم یافت می شود به همین منظور روی در باروری مردان نیز تاثیر دارد. روی در تقویت دم اسپرم هم موثر است . از آنجایی که بدن نمی تواند منابع روی را ذخیره سازی کند ؛ بنابراین ما باید به طور مداوم تمام منابع غذایی حاوی زینک را مصرف کنیم. زینک به تولید هورمون های جنسی کلیدی مثل تستوسترون و پرولاکتین کمک می کند . زینک همچنین امکان ایجاد اجزاء اصلی مایع پروستاتیک را امکان پذیر می سازد.

زینک و اختلال نعوظ

اختلال نعوظ هنگامی مطرح می شود که آلت تناسلی مردان در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن در طول سکس دچار مشکل است. زینک بدن مرد را قادر به تولید تستوسترون میکند. به همین دلیل؛ میزان زینک ممکن است بر اختلال نعوظ اثر بگذارد. با وجود اهمیت آن ؛بسیاری از بزرگسالان زینک کافی را دریافت نمی کنند.
نقش مکمل های زینک در عین حال به عنوان یک درمان بالقوه برای اختلال نعوظ در افراد دچار بیماری درازمدت تایید شده است.

مردان به چه میزان زینک روزانه نیاز دارند؟

با وجود عملکرد های مختلف ماده مغذی زینک در بدن ؛نیاز بدن به این ماده مغذی بسیار کم است و در حدود ۱۱میلی گرم در روز برای مردان است . زینک در بدن ذخیره نمی شود؛ به همین دلیل بازسازی ذخایر آن در بدن ضروری است. مکمل زینک در پیشگیری از بدخیمی ها نقش موثری دارد . مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که بیش از ۱۵ میلی گرم در روز مکمل روی(زینک) دریافت میکنند ؛۶۶% کمتر از سایرین است .بنابراین همواره به مردان بالای ۴۰ سال توصیه می شود برای حفظ سلامت سلول های پروستات ؛مصرف مکمل روی (زینک) را فراموش نکنند.

منابع غذایی سرشار از زینک

پروتئین های حیوانی نظیر ماهی و غذاهای دریایی ؛گوشت گاو ؛گوشت بره ؛گوشت مرغ؛تخم مرغ و محصولات لبنی (به خصوصخام) و منابع گیاهی نظیر بادام زمینی؛گردو ؛گندم؛زنجبیل؛نخود سبز؛لوبیا سبز ؛فندق ؛تخم آفتاب گردان ؛جو دوسر و شلغم هریک حاوی مقادیر قابل توجهی از روی هستند. مکمل زینک هم به صورت قرص و یا شربت در داروخانه ها برای مصرف بزرگسالان و یا کودکان موجود است.

علائم کمبود زینک

 • به تاخیر افتادن یا ناکامل ماندن بلوغ جنسی
 • بیماری پروستات(از جمله بزرگی پروستات)
 • کوچکی بیضه
 • کاهش سطح تستوسترون
 • ناتوانی جنسی
 • کمی تعداد اسپرم و  نیز ناباروری
 • اختلال در عملکرد سیستم شناختی
 • ضعیف شدن حافظه
 • ضعیف شدن دید در شب
 • تاخیر در بهبود زخم ها
 • لکنت زبان
 • مشکلات پوستی
 • لکه های سفید روی ناخن ها

و در موارد کمبود شدید روی؛فرد هیچ عملکرد جنسی نخواهد داشت.

عوارض مصرف بیش از اندازه زینک

افراط در مصرف مکمل روی (زینک) یعنی دریافت بیش از ۴۰ میلی گرم روی (زینک) در روز با علائمی نظیر اسهال ؛سردرد؛تهوع؛استفراغ,خواب آلودگی و افزایش ضریان قلب همراه است. همچنین افراط در دریافت مکمل های حاوی زینک (روی) ؛جذب عناصری نظیر مس و آهن را در بدن کاهش می دهند.

برخی اختلالات که می توانند در روند جذب زینک اختلال ایجاد کنند عبارتند از:

 • بیماری کرون
 • بیماری سلیاک
 • بیماری التهابی روده
 • بیماری های کبد و کلیه

در مصرف زینک دقت شود که :

 • مردم باید مکمل زینک را در فاصله ۱تا۲ ساعت پس از صرف غذا مصرف کنند و نیز نباید مصرف مکمل زینک همزمان با دیگر مکمل های مواد معدنی مثل آهن و مس انجام شود.
 • غذاهای حاوی اسید فیتیک مثل غلات سبوس دار می توانند میزان جذب مکمل زینک را کاهش دهند. غذاهای غنی از فیبر و فسفر نیز ممکن است با برخی از داروها شامل دیورتیک ها و داروهای فشار خون وارد فعل و انفعال شود.به طور مشخص مهار کننده های ACE ممکن است به شکل منفی تحت تاثیر قرار گیرند.

نتیجه گیری

اگر از ناتوانی جنسی ؛کاهش سطح تستوسترون ؛تعداد کم اسپرم و ناباروری رنج می برید ؛بدانید بدن شما فاقد ماده معدنی روی است .مصرف مکمل زینک (روی) در مردان علاوه بر این که باعث رشد و فعالیت صحیح اندام های تولید مثل می شود ؛برای سلامت غده پروستات و همچنین کیفیت اسپرم ها نیز ضروری است.در واقع وجود میزان کافی روی در بدن مردان تاحد زیادی بر هورمون های جنسی آنها موثر بوده و قدرت باروری آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

 

author-avatar

درباره سما حسن زاده

دانشجوی داروسازی دانشگاه تهران در زمینه تاثیر دارو های مختلف بر عملکرد ناباروری مردان با مجموعه پزشکی ناباروری اسپو همکاری می کنم. علاقمند به پژوهش در زمینه تاثیر داروهای مختلف بر ناباروری هستم و با جدیدترین مقالات و اطلاعات در این زمینه همراه شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.