ناباروری

ناباروری مردان قابل پیشگیری و درمان است. روش های متعدد برای درمان ناباروری مردان وجود دارد. فقط در موارد نادر، ممکن است این مشکلات قابل درمان نباشد و فرزندار شدن غیر ممکن شود.

مشکلات مربوط به عملکرد جنسی – به عنوان مثال، مشکل در انزال یا حجم کم انزال، کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، درد و تورم یا توده­ای در ناحیه بیضه، رشد غیرطبیعی پستان (ژنیکوماستی)، کاهش موهای صورت یا بدن یا سایر علائم اختلال کروموزومی یا هورمونی، تعداد اسپرم کمتر از حد نرمال (کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی یا تعداد اسپرم کمتر از 39 میلیون در هر انزال).

اگر بعد از یک سال رابطه منظم و بدون محافظت شده باردار نشدید و یا اگر هر یک از موارد زیر را داشتید و  نتوانستید باردار شوید به پزشک مراجعه کنید:

 مشکلات نعوظ یا انزال،

 میل جنسی کم

  داشتن درد و ناراحتی، توده یا تورم در ناحیه بیضه یا  پروستات

 جراحی درکشاله ران، بیضه و آلت تناسلی مرد

تولید یا عملکرد غیرطبیعی اسپرم به دلیل بیضه نزول نکرده، نقص ژنتیکی، بیماری­هایی مانند دیابت یا عفونت­هایی مانند کلامیدیا، سوزاک، اوریون یا HIV. بزرگ شدن وریدها در بیضه (واریکوسل) می­تواند بر کیفیت اسپرم تأثیر بگذارد.

صدف و دانه کدو تنبل، میزان روی بسیار زیاد دارند که ممکن است باعث افزایش تستوسترون، تحرک اسپرم و تعداد اسپرم شود.

پرتقال، سبزیجات تیره و برگ دار، شکلات تلخ، ماهی قزل آلا و ساردین. آب انار، آجیل، ویتامین­ها و آنتی اکسیدانت­ها.

بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت، ناباروری ۱۵۰ میلیون زوج در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. که ۵۰ درصد آنها وابسته به علل مردان می­باشد .

مکمل­های اسید آسپارتیک مصرف کنید. به طور منظم ورزش کنید. ویتامین C کافی دریافت کنید. آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید. ویتامین D کافی دریافت کنید. مکمل شنبلیله مصرف کنید. روی و آنتی اکسیدانت های دیگر به اندازه کافی دریافت کنید. از مصرف مواد مخدر پرهیز کنید.

مردان کمتر از 40 سال نسبت به بزرگتر از 40 سال شانس بیشتری برای پدر شدن دارند. به نظر می­رسد با افزایش سن کیفیت اسپرم تولیدی مردان کاهش می یابد. بیشتر مردان هر روز میلیون ها اسپرم جدید تولید می کنند، اما مردان بالای 40 سال اسپرم سالم کمتری نسبت به مردان جوان دارند.

داشتن تعداد کم اسپرم می تواند بارداری طبیعی را دشوارتر کند، اگرچه بارداری های موفق هنوز هم ممکن است اتفاق بیفتد. مشکلات مربوط به اسپرم، از جمله تعداد اسپرم کم و پایین بودن کیفیت اسپرم، کاملاً رایج است. آنها عاملی در حدود 1 از 3 زوج هستند که برای باردار شدن تلاش می کنند.

مایع منی سالم معمولاً به رنگ سفید یا خاکستری مایل به سفید است.

نه. حتی خودارضایی مکرر نیز تاثیری در تعداد اسپرم یا توانایی باردار شدن شما نخواهد داشت.

اختلالات عروقی بیضه ها و همچنین اختلات ذاتی سیستم تولید مثلی مردان، چاقی، دیابت  و مشکلات تیروئید می تواند از علل کم تحرکی اسپرم باشند.

قرار گرفتن در معرض دمای بالا؛ مانند وان­ها، حمام های گرم یا سونا می­تواند باعث گرم شدن بیش از حد بیضه ها شود. این می تواند باعث از بین رفتن اسپرم و کاهش تعداد اسپرم شود.

مدت زمان تولید اسپرم در یک مرد 64 روز می­باشد.

مقدار (حجم): تعداد اسپرم سالم برای هر میلی لیتر منی حدود 15 میلیون یا بیشتر است.  

حرکت (تحرک): حرکت اسپرم باید بیشتر از 32 درصد باشد.

شکل (مورفولوژی): اسپرم سالم دارای سر گرد و دم بلند و محکم است.

امروزه یکی از علل ناباروری در مردان مصرف داروها گزارش شده است. داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، آنتی بیوتیک ها، داروهای مهارکننده­ی کانال­های کلسیمی، داروهای ضد صرع و…. می­توانند بر روی باروری اثر منفی داشته باشند.

همه­ی مشکلات ناباروری مردان دائمی نیستند.

سیگار، حاوی مواد سمی و سرطان زای بسیاری می باشـد. مطالعات نشان می دهد که سیگار بیش از  ۴۰۰۰ ماده شـیمیایی دارد که بسیاری از آنها سمی و حدود ۴۰عـدد از آنهـا سـرطان زاست. سـیگار تـاثیر منفـی بـر پارامترهای اسپرم ( شکل، تعداد، حرکت) دارد. افراد سیگاری کاهش در حجم منی و کاهش در کیفیت اسپرم دارند.

بیماریهای عفونی یا التهابی نظیر اوریون، اختلالات هورمونی، اختلالات ایمونولوژی، بیماریهای ژنتیکی، بیماری سیستیک فیبروزس،کم خونی سلول داسی شکل، اختلالات ساختاری دستگاه تناسلی، بیماری­های کبدی، کلیوی، دیابت شیرین و دیگر اختلالات غدد درون‌ریز بیماری های غدة تیروئید

تعداد و تحرک اسپرم دو پارامتر مهم پیش بینی کننده باروری مردان هستند. آزمایش اسپرم خانگی اسپو، با اندازه گیری این دو پارامتر و ایجاد فرصت تکرار تست به تعداد سه بار در ارزیابی ریسک و پایش بهبود ناباروری مردان کمک می نماید.  شما با وارد کردن نمونه اسپرم تان به گجت بعد از ۳۰ ثانیه پردازش، نتایج اولیه ارزیابی تان را دریافت خواهید نمود و می­توانید برای مشاوره بیشتر به صورت امن با پزشکان ما در ارتباط باشید.

همه بیماران مبتلا به آزواسپرمی ( تعداد اسپرم صفر) نابارور مطلق نیستند، عده ای از آن­ها درمان می­شوند. باید بررسی شود که از کدام نوع آزواسپرمی هستند. علل قبل از بیضه ای و بعد از بیضه ای معمولا قابل درمان است ولی علل بیضه ای اغلب قابل درمان نیست.

این موضوع در حد مطالعه است و روش درمانی در این زمینه برای همه افراد وجود ندارد.

واریسی شدن سیاهرگ طناب بیضه ای بیماری است که از دوران نوجوانی آغاز می شود و  می تواند بر باروری اثر منفی داشته باشد. بیشتر واریکوسل ها از نوع یک طرفه هستند و دربیضه چپ دیده می­شوند. واریکوسل در اسپرم سازی اثر منفی دارد زیرا موجب بر هم زدن هورمون های مردانه و افزایش دما در بیضه می­شود.

 امروزه روش های مختلف دارویی برای درمان واریکوسل وجود دارد. با این وجود؛ روش های باز جراحی بهترین روش درمان واریکوسل محسوب می شود.

در این افراد با بیوپسی، اسپرم را بر می دارند و با روش های لقاح مصنوعی  امکان بارداری در همسر وجود دارد.

در صورتی که پس از تولد نوزاد، بیضه در قسمت پایین کیسه بیضه (اسکروتوم) قابل لمس نباشد، بیضه نزول نکرده نامیده می‌شود که می‌تواند یک یا هر دو بیضه را درگیر کند. شیوع بیضه نزول نکرده در نوزادان نارس بسیار بیشتر از نوزادانی است که در زمان مناسب و قابل انتظار متولد شده‌اند.به طور کلی ۳ درصد نوزادان، به عدم نزول بیضه مبتلا هستند.

علت نقص در نزول بیضه اغلب نقص داخلی بیضه و یا کمبود ترشح هورمون‌های جنسی در دوران جنینی است. سایر علل مستعد کننده شامل: نارس بودن نوزاد، وزن کم نوزاد هنگام تولد، دوقلویی، قرار گرفتن نوزاد در معرض استروژن مادر، فامیلی.

زمان طلایی برای درمان بیضه نهفته 6 تا 18 ماهگی می باشد.

 بله ، پرولاکتین بالا در مردان باعث کاهش میل جنسی یا مشکلات باروری؛ اختلال نعوظ، ناتوانی جنسی، فقدان غیرعادی مو در بدن و صورت، فقدان یکطرفه یا دو طرفه وازادفران  و در نتیجه منجر به  الیگواسپرمی (زمانی که میزان اسپرم کم باشد الیگواسپرمی رخ می دهد) و یا آزواسپرمی می­گردد.

چاقی باعث کم کاری دو غده هیپوتالاموس و هیپوفیز می­شود این دو غده نقش مهمی در اسپرم سازی دارند .

هنگامی که آزمایش هورمونی از بیمار گرفته می شود، میزان هورمون های FSH و LH و تستوسترون بررسی می شود. FSH غیر طبیعی بالا در حالیکه تستوسترون نرمال یا پایین باشد، نشان دهنده­ ی نارسایی اولیه بیـضه (آتروفی بیضه) بوده و می تواند عامل ناباروری در مردان شود.

آزمایش اسپرموگرام برای بررسی ویژگی های مایع منی و خصوصیات اسپرم ها از جمله تعداد، تحرک و شکل آن ها انجام میگیرد که نمونه آن می تواند هم در آزمایشگاه و هم در خانه جمع آوری شود.

 نکات لازم برای گرفتن نمونه مناسب جهت انجام اسپرموگرام بدین صورت است که:

– فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال باید بین دو تا پنج روز باشد که بهترین این زمان سه روز است.

– تاحدامکان در این فاصله هیچ دارویی مصرف نشود. شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونا و جکوزی گرم اجتناب شود.

– بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود، اما اگر تصمیم داشتید نمونه گیری در خانه انجام شود، نمونه باید در دمای 37 درجه سانتی گراد نگه داری شده و به سرعت (تا نهایت بیست دقیقه) به آزمایشگاه رسانده شود. برای گرم نگه داشتن نمونه آن را در زیر بغل نگه دارید.

– حین جمع آوری نمونه از کاندوم و لوبریکانت ها استفاده نشود، چون می توانند در نتایج تداخل ایجاد کنند، به علاوه نباید از طریق نزدیکی اقدام به نمونه گیری نمود چرا که ترشحات واژن بر نتایج اسپرموگرام اثر میگذارند.

فریز اسپرم این امکان را به مرد می دهد تا در آینده بتواند قدرت بارداری داشته باشد و یا اسپرم خود را را به فرد دیگری اهدا نماید. مهمترین دلیل فریز اسپرم وجود بیماری های زمینه ای است که می توانند سبب ناباروری مردان گردند. از دیگر موارد کاربرد فریز اسپرم در مردانی می باشد که می خواهند وازکتومی انجام دهند و ممکن است درآینده تصمیم داشته باشند که پدر شوند

در وهله اول فرد باید از نظر ابتلا به بیماری های عفونی از قبیل HIV و هپاتیت بررسی شود. نمونه اسپرم در اکثر مواقع از طریق خود ارضائی بدست می آید. سپس نمونه اسپرم بدست آمده با مواد محافظت کننده انجمادی (کرایوپروتکتنت) مخلوط می گردد تا از آسیب به اسپرم هنگام فرآیند فریز جلوگیری به عمل آید. قبل از فریز اسپرم نمونه های اسپرم را در داخل نی های مخصوصی قرار می دهند تا در صورت لزوم بتوانند چندین بار از آن ها استفاده نمایند. اسپرم های آماد شده به آرامی سرد می شوند و سپس در نیتروژن مایع  در درمای منفی 176 درجه سانتی گراد قرار می گیرند. مردانی که فریز اسپرم انجام می دهند چنانچه تصمیم به بارداری داشته باشند، باید از یکی از روش های کمک باروری استفاده نمایند.

فروشگاه

خیر برای ثبت سفارش لازم است بر روی سایت، یک حساب کاربری داشته باشید. ایجاد حساب کاربری در اسپو بسیار ساده می ‌باشد.

برای خرید از اسپو پس از ایجاد حساب کاربری یا ورود به حساب کاربری خود، کالای مورد نظر خود را به سبد خرید اضافه نمایید، سپس برای تکمیل سفارش، اطلاعات گیرنده سفارش و آدرس خود را وارد‌ نمایید، پس از انتخاب روش و زمان ارسال، نحوه پرداخت خود را انتخاب نمایید و سفارش خود را تکمیل کنید.

بله در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته می‌ توانید سفارش خود را ثبت‌ نمایید، توجه داشته باشید سفارش‌هایی که در ساعات و روز‌های غیر‌کاری ثبت می‌شوند، در اولین روز کاری بعدی بر اساس الویت مورد پردازش قرار می‌گیرند.

در صورت تمایل باید با واحد خدمات پس از فروش اسپو بررسی نمایید در صورت امکان تغییر به شما اطلاع داده میشود.

برای لغو سفارش با واحد خدمات پس از فروش اسپو تماس بگیرید، همکاران ما راهنمایی‌ها و اقدامات لازم برای انجام درخواست شما را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

بله، شما می‌توانید از طریق درگاه‌های معتبر بانکی موجود در سایت اسپو و با استفاده از کارت‌های عضو شبکه شتاب، مبلغ سفارش خود را به صورت امن و راحت از طریق درگاه آنلاین پرداخت نمایید.

در حال حاضر این امکان برای هیچ یک از شهر ها فعال نیست.

اگر در شهر اردبیل هستید در مدت ۲۴ ساعت سفارش خود را دریافت خواهید کرد. ارسال سفارش سایر شهر‌ها از طریق پست صورت می‌گیرد که در هنگام سفارش زمان تحویل کالا به پست مشخص می‌شود، سفارش شما طی 2 تا 5 روز کاری پس از تحویل سفارش به پست، به دست شما می‌رسد.

خیر، اسپو یک فروشگاه اینترنتی می‌باشد و امکان تحویل حضوری به هیچ عنوان وجود‌ ندارد.

هزینه ارسال پستی به سراسر کشور  برای پست پیشتاز ۴۵۰۰۰ تومان می‌باشد.

 

در سایت اسپو از بخش منو گزینه پیگیری سفارش را انتخاب نمایید

 
 

اپلیکیشن اسپو

بله اپلیکیشن اسپو کاملا رایگان بوده و هیچ‌وقت پولی نخواهد شد

اپلیکیشن اسپو بر روی تمام موبایل‌های دارای سیستم عامل اندروید قابلیت نصب و استفاده را دارد

تمام اظلاعات اپلیکیشن اسپو در سرور‌های ابری امن ذخیره شده و درصورت درخواست کاربر امکان حذف تمام دیتای آن کاربر وجود دارد.

شما می‌توانید اپلیکیشن اسپو را از گوگل پلی دریافت کرده یا به صورت مستقیم از سایت اسپو دانلود کنید

اپلیکیشن اسپو با استفاده از هوش مصنوعی آنالیز اسپرم شما در در مدت ۲ دقیقه انجام خواهد داد و گزارش آن را در اختیار شما قرار خواهد داد

هوش مصنوعی استفاده شده در اپلیکشن اسپو در نوع خود ‌بی‌نظیر بوده و در تست‌های انجام شده در مراکز ناباروری و آزمایشگاه‌ها دقت آنالیز به ۹۸ درصد رسیده است

شما با توجه به پلن گجتی که انتخاب می‌کنید امکان انجام ۳ و ۶ و ۹ بار آنالیز اسپرم را دارید

خیر؛ پروفایل پزشکی شما در سرورهای ابری اسپو ذخیره شده و فقظ توسط شما قابل مشاهده و ویرایش می‌باشد.

مشاوره به سه صورت متنی و صوتی و تصویری انجام می‌پذیرد و شما می‌توانید هنگام ثبت درخواست مشاوره نحوه مشاوره را انتخاب کنید

با توجه به این که پروفایل پزشکی شما توسط پزشک رزرو شده قابل مشاهده خواهد بود شما نمی‌توانید برای شخص دیگر مشاوره رزرو کنید

سفارش‌های ثبت شده در اپلیکیشن اسپو به صورت امن و محرمانه بدون درج نام ارسال کننده و نام محصول به شما ارسال خواهد شد.