6 نکته برای اسپرم سالم تر

سالم نگه‌داشتن اسپرم به این معناست که هم مطمئن شوید که آن‌ها به صورت جداگانه در وضعیت خوبی هستند و هم اینکه مقدار زیادی از آن‌ها را تولید می‌کنید. حتی اگر هنوز به بچه دار شدن فکر نمی‌کنید، هرگز زود نیست که به سلامت اسپرم خود فکر کنید.

انتخاب سبک زندگی برای سلامت بهتر اسپرم

به گفته مؤسسه ملی بهداشت، حدود 9 درصد از مردان در سنین باروری با مشکلات باروری دست و پنجه نرم می‌کنند. در حالی که ناباروری می‌تواند ناشی از تعدادی از شرایط پزشکی جدی باشد، اولین قدم خوب برای رفع مشکلات باروری این است سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب انتخاب کنید.

به طور منظم ورزش کنید

به طور کلی ورزش برای سلامتی مفید است. افراد باید هر هفته حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی داشته باشند. ورزش نباید یک تمرین سخت در یک باشگاه باشد. می‌تواند یک پیاده روی 30 دقیقه‌ای، پنج روز در هفته باشد. با این حال، برخی از تمرینات خاص ممکن است به ویژه برای سلامت اسپرم مفید باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که تمرین با وزنه و ورزش در فضای باز بیشتر از سایر انواع ورزش‌ها از اسپرم سالم حمایت می‌کند.

سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن سمومی را وارد بدن می‌کند که به کیفیت مایع منی آسیب می‌رساند. در واقع، بر اساس یک متا مطالعه در سال 2016 که در کتابخانه ملی پزشکی منتشر شد. ثابت شده است که سیگار کشیدن بر حجم مایع منی، تعداد اسپرم و تحرک اسپرم تأثیر منفی دارد، که همه اینها عوامل مهمی در توانایی مردان برای باردار شدن هستند.

ادامه مطلب
اختلالات اسپرم و ناباروری در مردان

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

نشان داده شده است که چندین غذا باعث افزایش تعداد اسپرم و حمایت از سایر جنبه‌های عملکرد جنسی مردان می‌شوند. انتخاب غذا گسترده و متنوع است از جمله زغال اخته، توت فرنگی، کلم پیچ، اسفناج، کنگر فرنگی و شکلات تلخ. اگر هر روز حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان بخورید، اسپرم خود را تقویت خواهید کرد.

وزن مناسب داشته باشید

به گفته محققان، چاقی یا اضافه وزن تاثیر قابل توجهی بر کیفیت مایع منی، حجم مایع منی و تعداد اسپرم دارد. دستیابی و حفظ وزن سالم می‌تواند برای سلامت اسپرم شما معجزه کند.

لباس زیر گشاد بپوشید

مردانی که لباس زیر گشادتر می‌پوشند در مقایسه با مردانی که لباس‌های زیر تنگ‌تری می‌پوشند، تعداد اسپرم بیشتری دارند. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله Human Reproduction منتشر شده است، این توصیه توسط محققان تأیید شده است. اعتقادبر این است که رشد اسپرم به این بستگی دارد که بیضه‌ها در دما کمی خنک‌تر از بقیه بدن باقی می‌مانند.

کمتر دوچرخه سواری کنید

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مردانی که به طور منظم دوچرخه سواری می‌کنند ممکن است مشکلاتی در کیفیت اسپرم داشته باشند. یک مطالعه نشان داد که پنج ساعت دوچرخه سواری در هفته می‌تواند غلظت اسپرم را کاهش دهد. اطمینان حاصل کنید که دوچرخه شما متناسب با قد شما است و زین آن پهن‌ باشد که فشار را به جای برخورد مستقیم به پرینه و بیضه‌ها، روی عضلات باسن شما پخش می‌کند.

نکته پایانی

در حالی که طیف وسیعی از فاکتورها کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم هر مرد را تعیین می‌کنند، وارد کردن چند تغییر سالم در زندگی شما می‌تواند شانس شما را برای داشتن اسپرم سالم در هر زمانی که شما و همسرتان آماده باردار شدن هستید افزایش دهد.

ادامه مطلب
آیا واکسن کووید 19 بر باروری مردان تاثیر دارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما در وبسایت اسپو ارتباط برقرار کنید. همچنین می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

قرص و مکمل تقویت باروری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه

دستگاه آزمایش اسپرم در خانه اسپو

دیگه نیاز نیست بری آزمایشگاه توی خونه با خیال راحت انجام بده