دارویی, باروری مردان

اثرات قرص سیلدنافیل در مردان نابارور

اثرات قرص سیلدنافیل در مردان نابارور

قرص ویاگرا

قرص ویاگرا (سیلدنافیل) از سال 1998 که در دسترس عموم مردم قرار گرفته ؛ به عنوان یکی از مهم ترین داروهای موثر در درمان اختلال نعوظ (ED) بکار می رود. قرص سیلدنافیل بر مکانیزم فیزیولوژیک نعوظ اثر می گذارد و با افزایش جریان خون در آلت تناسلی موجب نعوظ آلت میشود. سیلدنافیل از جمله  داروهایی بسیار موثری که در سال های اخیر در این زمینه به بازار ارائه شده است.

سیلدنافیل

سیلدنافیل چه کاربردی دارد ؟

سیلدنافیل دارویی است که گاها به عنوان بهترین و قوی ترین قرص نعوظ در این مردم شناخته می شود و به وفور در درمان ناتوانی یا کم توانی جنسی بکار می رود و افرادی که در حین رابطه جنسی به سختی دچار نعوظ می شوند یا در میانه راه نعوظ و سفتی آلت خود را از دست می دهند این دارو می تواند تا حد قابل قبولی کیفیت رابطه ی جنسی آن ها را بالا ببرد.

مکانیسم اثر داروی سیلدنافیل

بسیاری از دارو ها می توانند بر میزان تحرک اسپرم ها تاثیر بگذارند. از این میان داروهای مهار کننده سیکلیک نوکلوئیوتید فسفو دی استراز (Nucleotide Phpsphodiesterases Cyclic) دارای نقش بالقوه و پررنگ تری برای افزایش میزان تحرک اسپرم ها می باشند. سیلدنافیل سیترات به عنوان یک مهارکننده اختصاصی سیکلیک نوکلوئیوتید فسفو دی استراز سیکلیک گوانوزین مونو فسفاتاز ؛ برای اولین بار جهت درمان اختلالات نعوظی معرفی گردید.
تقریبا یک ساعت پس از استفاده 155میلی گرم از این دارو ؛غلظت آن در مایع منی به حدود 1/5تا 2/5 میکروگرم در لیتر خواهد رسید.

تحرک کم اسپرم ( آستنواسپرمیا) و ناباروری در مردان
مشاهده مطلب

این غلظت از دارو بالقوه می تواند اثرات مهاری خود را بر ایزو فرم های سیکلیک نوکلوئیوتید فسفو دی استراز اسپرم اعمال نماید و سبب افزایش حرکت اسپرم ها گردد. سیلدنافیل بر افزایش کاپاسیتاسیون و حرکت اسپرم ها موثر است ؛اما بر واکنش آکروزومال موثر نیست.مطالعات نشان میدهد که تجویز کوتاه مدت این قرص می تواند سبب افزایش حرکت پیشرونده اسپرم ها در مردان می شود.

اخیرا مطالعه ای نشان داد که PDE5 بیشترین غلظت را در فلاژلوم اسپرم دارد؛که سبب تنظیم سطح گوانوزین مونو فسفات می شود و حرکت اسپرم ها را تخفیف می دهد که با جلوگیری از اثر آن به وسیله سیلدنافیل میتوان حرکت اسپرم ها را افزایش داد.  مطالعات دیگری نیز وجود دارد که تاثیر مثبت تجویز داروی سیلدنافیل را بر حرکت اسپرم ها نشان می دهد. که مصرف کوتاه مدت روی پارامترهای مایع منی در افراد سالم تاثیری ندارد ؛ اما مصرف تک دوز میتواند جهت ایجاد نعوظ در افرادی که مشکل موقت نعوظ دارند و افراد سالمی که داوطلب اهدای اسپرم هستند مورد استفاده قرار می گیرد .

ژل موضعی

ژل ها به دلیل تماس مستقیم با پوست آلت تناسلی اثربخشی بیشتری داشته و این در حالی است که دوز کمتری از دارو به نسبت فرص سیلدنافیل باید مصرف شود . به علاوه نگرانی ازبابت باقی ماندن بر روی پوست ندارد و به راحتی با آب از روی پوست پاک میشود. همچنین ژل سیلدنافیل عوارض کمتری دارد.در محموع اثر اندک اما سریع فراورده موضعی ؛لزوم توجه به این شکل دارویی را به عنوان جایگزین فراورده خوراکی پیشنهاد می نماید. از نظر زمان بروز نعوظ فراورده موضعی برتری کاملی را نسبت به فراورده خوراکی نشان داده است.

تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر باروری مردان
مشاهده مطلب

طریقه مصرف قرص برای مردان

برای درمان اختلال نعوظ (ED) ویاگرا را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک خود معمولا در صورت نیاز ؛مصرف کنید.سیلدنافیل را حداقل 30 دقیقه اما نه بیشتر از 4ساعت؛ قبل از فعالیت جنسی (1ساعت قبل موثرترین زمان است) مصرف کنید.بیش از یکبار در روز این دارو را مصرف نکنید. اکثر افراد بدون انکه بدانند در ابتدا از دوز 100میلی گرمی آن استفاده می کنند که اگرچه میتواند اثربخش باشد ولی به همان نسبت عوارض بیشتری هم خواهد داشت .در صورتیکه برای خیلی از افراد حتی نصف قرص 50میلی گرمی (یعنی 25 میلی گرمی)هم موثر بوده و به همان نسبت عوارض کمتری به همراه دارد.

افزایش اثر بخشی دارو

 • مصرف دارو با غذا به ویژه غذاهای چرب جذب آن کاهش و تاثیر دارو را کمتر میکند.
 • برای اثر بخشی دارو بهتر است همراه با تحریک جنسی باشد. و در صورت رخ ندادن نعوظ مناسب به تدریج دوز دارو را بالا برد.
 • بهتر است با یک لیوان پرآب مصرف شود.

عوارض قرص

 • سردرد
 • احساس سرخی و گرگرفتگی در صورت
 • درد عضلانی ؛کمر درد (بیشتر با تادالافیل دیده میشود)
 • گرفتگی و احتقان بینی
 • افزایش یا نا منظم شدن ضربان قلب
 • برخی از افراد پس از مصرف این قرص تجربه تاری دید و حتی از دست دادن کامل بینایی دارند.یکی از عوارض جانبی بینایی این قرص ,آبی به نظر رسیدن اجسام است.
 • مشکلات گوارشی مثل سو هاضمه و یا سوزش معده

چه کسانی نباید از ویاگرا استفاده کنند؟

افرادی که یک یا چند مشکل یا نشانه های زیر را دارند ,نباید از این قرص استفاده کنند:

 • افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی -عروقی هستند.
 • افرادی که فشار خون بالا یا پایین دارند.
 • افرادی که بیماری های کلیوی یا کبدی دارند.
 • افرادی که سابقه مشکلات بینایی دارتد.
 • افراد مبتلا به MS و لوسمی
 • افراد مبتلا اختلالات خونی مثل هموفیلی
 • افراد مبتلا به زخم معده فعال
آیا باید در طول همه گیری کووید19 به انجماد اسپرم ادامه دهیم؟
مشاهده مطلب

نتیجه گیری

این قرص برای درمان مشکلات عملکرد جنسی مردان (ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ) مورد استفاده قرار میگیرد. در ترکیب با تحریک جنسی ,سیلدنافیل با افزایش جریان خون به آلت تناسلس مردان کمک می کند تا به نعوظ برسند و آن را حفظ کنند.
با توجه به اینکه درصد اسپرم های متحرک جهت انجام IVF و دیگر درمان های ناباروری از اهمیت بالایی برخوردار است و استفاده از داروی سیلدنافیل  در مراکز درمان ناباروری میتواند کمکی در درمان ناباروری مردان باشد.

قرص های تقویت جنسی

author-avatar

درباره سما حسن زاده

دانشجوی داروسازی دانشگاه تهران در زمینه تاثیر دارو های مختلف بر عملکرد ناباروری مردان با مجموعه پزشکی ناباروری اسپو همکاری می کنم. علاقمند به پژوهش در زمینه تاثیر داروهای مختلف بر ناباروری هستم و با جدیدترین مقالات و اطلاعات در این زمینه همراه شما هستم.

16 فکر در مورد “ اثرات قرص سیلدنافیل در مردان نابارور

 1. حمید گفت:

  ایااین قرص خوبه واسه اسپرم

  1. حسین واثقی گفت:

   سلام. با توصیه پزشک می توانید استفاده کنید.

   1. ناشناس گفت:

    باسلام آیامصرف قرص سیلدنافیل ممکن هست دربارداری اختلال ایجادکند

    1. با توجه به مطالعات صورت گرفته تاثیر خاصی بر روی بارداری ندارد، با نظر پزشک مصرف کنید

   2. شاهرخ گفت:

    سلام من اسپر.م خیلی ضعیف هست میتونم مصرف کنم خانمم باردار بشه ممنون میشم راهنمای کنید

    1. می‌توانید در دوز مناسب بر اساس توصیه پزشک مصرف کنید

 2. محمدرضایی گفت:

  باسلام من همسرم میخواییم بچه داربشیم. من مرد35ساله هستم قرص سیلدنافیل مصرف میکنم برای بچه دارشدن ضررداردیاخیر؟

  1. مطالعات نشان داده‌اند که استفاده بیش از حد از این دارو ممکن است باعث کاهش تعداد اسپرم و تحرک آن‌ها شود. همچنین، سیلدنافیل ممکن است در برخی مردان باعث افزایش فشار خون، سردرد، تهوع، گیجی و اختلالات بینایی شود.

   بنابراین، مصرف سیلدنافیل باید تحت نظارت پزشک و بر اساس دستورالعمل‌های دقیق انجام شود.

 3. حمید گفت:

  باسلام سیلدنافیل برای آقایانی که قصدبچه دارشدن دارن ضررداردیاخیر

  1. خیر، با توصیه پزشک مصرف کنید.

 4. رضا گفت:

  با سلام اگر واریکوسل داشته باشیم خوردن سیلدنافیل ایراد دارد؟

  1. هیچ شواهد مستقیمی وجود ندارد که نشان دهد مصرف سیلدنافیل در طول واریکوسل مشکلی ایجاد می کند. با این حال، سیلدنافیل با افزایش جریان خون به آلت تناسلی کار می کند و ممکن است جریان خون را در وریدهای آسیب دیده در کیسه بیضه نیز افزایش دهد. این به طور بالقوه می تواند علائم واریکوسل را بدتر کند.

 5. حسین گفت:

  سلام من کیر بلند نمی شود واسپرم ندارم

  1. ممکن است در بسیاری از مردان نیز این مشکل وجود داشته باشد می‌توانید از مکمل دایان مکث یا مکمل های مرتبط با اختلال نعوظ استفاده کنید

 6. حبیبی گفت:

  سلام بنده 52 سالم هست و از قرصهای فشار خون بالا استفاده میکنم . ایا میتونم از ژل سیلدنافیل که عوارض کمتری داره استفاده کنم و تداخلی با قرصهای فشارم ندارد . تشکر

  1. در صورتی که مشکلات قلبی دارید در مصرف احتیاط بکنید و با پزشک خودتون هم مطرح بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *