الیگوآستنواسپرمیا یکی از علل ناباروری در مردان

الیگوآستنواسپرمیا

الیگوآستنوزواسپرمیا OA ، اولیگوآستنواسپرمیا نیز نامیده می شود . یکی از دلایل اصلی ناباروری در مردان می باشد که در آن دو پارامتر منی تغییر می یابد: تعداد اسپرم و تحرک اسپرم. بنابراین ، الیگوآستنواسپرمیا نتیجه زمانی است که الیگواسپرمیا و آستنواسپرمیا با هم ترکیب شوند . اختلال ایجاد شده باعث تشدید ناباروری در مردان مبتلا می شود. دستیابی به بارداری طبیعی با الیگوآستنواسپرمیا پیچیده است . اما خبر خوب این است در صورت عدم امکان بارداری ، زوجین می توانند به فن آوری های تولید مثل مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) روی بیاورند تا فرزندار  شوند.

تعریف

الیگوآستنوزواسپرمیا یا الیگوآستنواسپرمیا (OA) نوعی اختلال اسپرم است که همزمان دو اختلال را درگیر می کند:

الیگوزواسپرمیا: تعداد اسپرم کمتر از 15 میلیون اسپرم در میلی لیتر.

آستنوزواسپرمیا: با تحرک غیرطبیعی اسپرم همراه است، در این اختلال بیش از 60٪ اسپرم ها بی حرکت هستند ، یا قادر به حرکت در جهت مستقیم نیستند.

به طور خلاصه ، در مردان با OA تحرک و تعداد اسپرم کاهش یافته است، یا اسپرم ها  قادر به حرکت به جلو نیستند. در نتیجه ی این اختلال اسپرم، احتمال برخورد اسپرم به تخمک برای لقاح بطور قابل توجهی کاهش می یابد ، که مانع بارداری طبیعی می شود و در نتیجه ناباروری رخ می دهد.

الیگوآستنواسپرمیا و ناباروری مردان

علت

تشخیص علت OA دشوار است. در واقع ، تا زمانی که زوجین تصمیم به بچه دار شدن بگیرند، به طور معمول توسط مردی که از آن رنج می برد ، مورد توجه قرار نمی گیرد.

در هر صورت ، موارد زیر از مهمترین دلایل بروز OA در مردان است:

 • عادت های سمی ، از جمله دخانیات ، الکل یا مصرف مواد مخدر
 • قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی سمی
 • عفونت مجاری منی
 • عدم رعایت رژیم غذایی متعادل
 • درمان های سرطان (رادیوتراپی و شیمی درمانی)
 • عدم تعادل هورمونی
 • ضربه به بیضه
 • اختلالات بیضه ، مانند واریکوسل
 • بیماری های ژنتیکی ، از جمله سندرم کلاین فلتر (KS) ، یا ریز حذف کروموزوم Y
 • پارامترهای تغییر یافته اسپرم نیز می تواند توسط ترکیبی از این عوامل ایجاد شود.
 • شیوه زندگی نقش اصلی را در تعیین کیفیت اسپرم بازی می کند.
 • هر تغییری که بر اسپرماتوژنز (روند تولید اسپرم) تأثیر بگذارد، می تواند باعث OA یا هر اختلال اسپرم دیگری شود.

درمان

بسته به شدت OA ، یا اگر مشکلات باروری دیگری در زن و مرد وجود داشته باشد، گزینه های درمانی متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، هیچ درمانی برای oligoasthenozoospermia وجود ندارد.

با این حال ، در خفیف ترین موارد ، تغییر ساده عادات سبک زندگی و مصرف مکمل های ویتامین و آنتی اکسیدان می تواند کیفیت اسپرم را افزایش دهد. 

3-1 – درمان طبیعی

درمان های طبیعی برای درمان OA شامل پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل ، ترک عادت های سمی و افزودن مکمل هایی به رژیم غذایی است. نمونه های دیگر درمان های طبیعی عبارتند از: دم کردن گیاه دامیانا در چای ، یا پودر ماکا پرو. کارآیی این روش ها از نظر علمی اثبات نشده است.

3-2- روش های کمک باروری

در موارد شدید OA ، یا وقتی زن و شوهر نتوانند به طور طبیعی به بارداری برسند ، تنها گزینه برای تشکیل خانواده برای آن ها فن آوری تولید مثل کمک (ART) است.

اساساً ، دو روش درمانی باروری وجود دارد که برای این مردان مناسب است:

IUI: فقط در موارد خفیف تا متوسطOA نشان داده می شود . زیرا یک سری استانداردهای حداقل برای امکان IUI وجود دارد. تعداد اسپرم متحرک (MSC) پس از ظرفیت یابی اسپرم باید 3 میلیون اسپرم یا بیشتر باشد. برخی از الزامات برای زن نیز وجود دارد ، از جمله سن و باز بودن لوله رحمی.

IVF با ICSI: در بیشتر موارد ، به ویژه در مردان با OA متوسط یا شدید از آن به عنوان اولین انتخاب استفاده می شود. از بین اسپرم های انتخاب شده ، آن ها یکی یکی به تخمک تزریق می شوند تا امیدوارم لقاح اتفاق بیفتد.

به کمک  روش لقاح آزمایشگاهی ، همه موانع موجود در دستگاه تناسلی زن و مرد برطرف شده و در نتیجه احتمال دستیابی به بارداری افزایش می یابد. در این مورد خاص ، با موانع به دهانه رحم ، رحم (رحم) و لوله های فالوپ اشاره می کنیم. بعلاوه ، با ICSI ، متخصص می تواند باروری را “حتی” از اسپرم غیرقابل تحمل “مجبور” کند.

آیا با اولیگواستنوزواسپرمی می توان به بارداری رسید؟

الیگوآستنوزواسپرمیا دلیل ناباروری مردان است که در آن دو پارامتر منی تحت تأثیر قرار می گیرند: غلظت و تحرک اسپرم. هنگامی که غلظت زیر 15 میلیون در میلی لیتر باشد و بیش از 60 درصد اسپرم ها با تحرک کم وجود داشته باشد ، ما در مورد الیگوآستنوزواسپرمیا صحبت می کنیم.

بنابراین ، الیگوآستنواسپرما ترکیبی از اختلالات الیگوزواسپرمیا و آستنوزواسپرمیا در نظر گرفته می شود ، که وضعیت باروری مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. دستیابی به بارداری طبیعی توسط مردان مبتلا به الیگوآستنوزواسپرمیا پیچیده است ، هرچند غیرممکن نیست.

در صورت عدم حاملگی ، زوجین مبتلا به  الیگوآستنوزواسپرمیا برای فرزند دار شدن باید به روش های لقاح آزمایشگاهی (IVF) متوسل شوند. اساساً دو روش درمانی مناسب برای این بیماران وجود دارد: تلقیح داخل رحمی (IUI) در موارد الیگواستنوزواسپرمیا خفیف و IVF / ICSI برای بیماران با الیگواستنوسپرمیا متوسط یا شدید.

آیا اولیگواستنوزواسپرمیا با کلومید قابل درمان است؟

این امر به علت ایجاد الیگواستنوزواسپرمیا (OA) بستگی دارد.ماده اصلی سازنده کلومید،کلومیفن سیترات است.این دارو عملکرد بیضه ها را تحریک می کند و باعث اسپرماتوژنز در مردان مبتلا به عدم تعادل هورمونی می شود. به عنوان مثال ، کلومید در موارد انتخابی در مردان مبتلا به هیپوگنادیسم ، درمان انتخابی است.

آیا بین واریکوسل و اولیگواستنوزواسپرمی رابطه ای وجود دارد؟

بله. واریکوسل دلیلی بر کیفیت پایین اسپرم است ، که می تواند منجر به اختلالات اسپرم مانند الیگوآستنوزواسپرمیا شود. در این حالت کیفیت اسپرم پس از انجام جراحی برای درمان واریکوسل افزایش می یابد.

دکتری جنین شناسی

در موضوعات تخصصی بالینی اسپرم، ژنتیک و اپی ژنتیک ناباروری مردان، روش های کمک باروری در زوجین نابارور (IVF و ICSI ) ، مباحث مربوط به روش های حفظ باروری در مردان مبتلا به سرطان و مباحث مربوط به سلول های جنسی با مجموعه پزشکی نابارروی اسپو همکاری می کنم.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *