حجم مایع منی

زهرا روستا
26 آبان 1399
دقیقه زمان برای مطالعه
حجم مایع منی

حجم نرمال مایع منی در مردان به چه میزان است؟

یکی از اولین پارامترهای مورد مطالعه در سمینوگرام مرد، حجم مایع منی است. اگرچه حجم مایع منی به طور مستقیم به میزان اسپرم موجود در انزال اشاره نمی کند، اما چیزی که در اینجا مهم است، بررسی مقدار اسپرم انزالی برای رسیدن به رحم و دستیابی به لقاح و باروری طبیعی می باشد. معمولا وقتی در یک مرد حجم نرمال مایع منی کم می باشد، توصیه پزشک و متخصص، رعایت سبک زندگی مناسب است.

چگونه حجم اسپرم تجزیه و تحلیل می شود؟

حجم نمونه ی  انزالی بر حسب میلی لیتر با پیپت آزمایشگاهی اندازه گیری می شوند. به طور متوسط مقدار مایع منی در هر انزال در مردان بین 2 تا 4 میلی لیتر است. البته این حجم، بسته به جنبه های مختلف مانند پرهیز جنسی، استرس و غیره می تواند متفاوت باشد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حجم انزال از 1.5 میلی لیتر، طبیعی تلقی می شود. نتایج بالاتر از این مقدار، تغییرات موثری را بر باروری نشان نمی دهند. با این حال، حجم انزال کمتر از این مقدار باعث ایجاد اختلالی به نام هیپواسپرمیا می شود.

حجم مایع منی
تجزیه و تحلیل نمونه انزالی

تغییرات در باروری مردان

همانطور که در زیر خواهیم دید، تغییراتی در رابطه با میزان انزال وجود دارد که می تواند ظرفیت تولید مثل مردان را به خطر بیندازد. در بخش های بعدی، هر یک از این تغییرات را توصیف می کنیم.

 1. هیپواسپرمیا
چگونه می توان تعداد اسپرم را افزایش داد: آیا درمان های طبیعی می توانند کمک کنند؟
مشاهده مطلب

هیپواسپرمیا یا مقدار کم مایع منی، باعث ناباروری مردان می شود. زیرا اگر کمتر از 1.5 میلی لیتر از حجم انزال دفع شود، عبور اسپرم از ناحیه آمپولا، در لوله های رحمی یعنی جایی که تخمک وجود دارد، دشوار است.

بهترین تکنیک کمک باروری مورد استفاده در افراد مبتلا به هیپواسپرمیا، تکنیک ICSI ، است. توسط این تکنیک مردانی که دارای تعداد کم اسپرم هستند توانایی باروری دارند. چرا که برای انجام این تکنیک مقدار بسیار کمی اسپرم مورد نیاز است.

حجم مایع منی
نمونه منی در فرد هیپواسپرمیا

لازم به ذکر است که، قبل از تشخیص هیپواسپرمیا باید اطمینان حاصل شود که نمونه به درستی بدست آمده و کل انزال جمع آوری شده است. همچنین برای دستیابی به نمونه با حجم نرمال باید حداقل 2 روز از انزال جلوگیری کرد. در غیر این صورت حجم انزال کمتر از حد نرمال خواهد بود.

 1. آسپرمیا

یکی دیگر از عوارض جدی مرتبط با حجم انزال، آسپرمیا است. در این حالت مرد قادر به انزال نیست. و باید علت این عارضه در بیضه ها بررسی شود.

آسپرمیا دو علت اصلی دارد:

 • انزال رتروگراد: مایع انزالی خارج نمی شود، بلکه به داخل مثانه می ریزد.
 • انسداد یا عدم وجود هر یک از مجاری انزال.
حجم مایع منی
علل آسپرمیا
 1. هایپراسپرمیا

در این حالت مایع منی بیش از مقدار طبیعی انزال برای یک مرد تولید می شود. هنگامی که مقدار مایع منی تخلیه شده از 6 میلی لیتر بیشتر باشد، ما آن فرد را هایپراسپرمی می نامیم.

هایپراسپرامیا منجر به ناباروری نمی شود و معمولا به علت اندازه بزرگ سمینال وزیکول است. چرا که بیش از 70٪ حجم انزال توسط سمینال وزیکول ساخته می شود. همچنین هایپراسپرمیا ممکن است به دلیل التهاب و یا پرهیز طولانی مدت انزال نیز ایجاد شود.

6 نکته برای اسپرم سالم تر
مشاهده مطلب

چگونه حجم انزال را افزایش دهیم؟

خروج مقدار کم انزال می تواند بدلیل جنبه های مختلفی اعم از هورمونی و یا آناتومی حاصل شود. انسداد مجاری انزالی یا کمبود آندروژن از دلایل اصلی آن است. بسته به دلیل هیپوسپرمیا، درمان آن متفاوت است.

داروهایی وجود دارند که می توانند به بهبود هیپوسپرمیا کمک کنند. اما به طور کلی توصیه می شود، از مصرف دخانیات یا الکل خودداری کنید و یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید.

همچنین نوشیدن آب فراوان و آب میوه های طبیعی و همچنین مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به دلیل داشتن ویتامین C زیاد و آنتی اکسیدان توصیه می شود.

حجم مایع منی
توصیه هایی برای افزایش حجم منی

همچنین توصیه می شود، از روی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانتی بسیار بالا در رژیم غذایی استفاده شود. برخی از غذاهای غنی از روی که می توانند به افزایش میزان انزال کمک کنند شامل صدف ، لوبیا ، گوشت گاو یا آجیل هستند. لازم به ذکر است که این عادات سالم ممکن است در برخی از مردان کمک کننده باشد، اما در موارد شدیدتر  موثر نباشند.

چگونه می توان حجم اسپرم را افزایش داد؟

هیچ اقدام مشخصی برای افزایش حجم اسپرم وجود ندارد. چیزی که حائز اهمیت است، چگونگی بهبود کیفیت اسپرم می باشد. عواملی که کیفیت اسپرم را کاهش می دهند عبارتند از: تنباکو ، الکل، داروها، رژیم غذایی نامناسب، ریتم زندگی بسیار استرس زا، قرار گرفتن مداوم و مستقیم در معرض اشعه یا عوامل شیمیایی مضر برای سلامتی.

به منظور بهبود کیفیت منی، بهترین کار داشتن یک زندگی سالم است. که شامل:

 • غذای متعادل و سالم (مصرف منظم غذاهای غنی از آنتی اکسیدان را تشویق کنید)
 • حفظ وزن سالم (وزن اضافی برای کیفیت منفی منفی است)
 • کاهش استرس
ویتامین D و باروری مردان
مشاهده مطلب

با این وجود، آسیب شناسی هایی از جمله آژنزیس وازدفران، عفونت در غدد مانند وزیکول سمینال یا پروستات و … وجود دارند که می توانند باعث کاهش میزان انزال شوند. بنابراین بهترین کارمشورت با پزشک متخصص است.

آیا باروری طبیعی با حجم انزال کم امکان پذیر است؟

کاهش حجم انزال یا هیپواسپرمیا زمانی اتفاق می افتد که حجم مایع منی زیر 1.5 میلی لیتر باشد. از جمله شایع ترین علل هیپواسپرمیا می توان به سن مرد، جراحی پروستات، التهاب لگن و سیستم تولید مثل مردان اشاره کرد.

گاهی اوقات هیپواسپرمیا با کاهش غلظت اسپرم (الیگوزواسپرمیا) نیز همراه است، که به طور قابل توجهی احتمال دستیابی به باروری طبیعی را کاهش می دهد و به درمان های کمک باروری نیاز دارد.

 آیا حجم انزال همیشه یکسان است؟

خیر، حجم انزال بین مردان مختلف و حتی در یک مرد متفاوت است و عواملی مختلفی می توانند باعث تغییر در حجم مایع منی شوند.

نویسنده: زهرا روستا/ دکتری جنین شناسی

قرص های مکمل غذایی

11 پاسخ به “حجم مایع منی”

 1. claire گفت:

  من برعکس دیگران ، اصلا دوست ندارم ، میل جنسی و مایع منی داشته باشم . و دو قرص فیناستراید 5 و سیپروترون کامپاند را روزی 2 عدد و در مجموع 4 عدد مصرف می کنم ، در مورد عوارض و ضررهاش خبر دارم ، پس لطفا در موردش توصیه ایی به من نکنین . فقط در خواستی که دارم این است که این قرصها را تا کی ( چند ماه و حتی سال) و چه مقدار باید مصرف کنم ، که به نتیجه قطعی و بدون بازگشت برسم ، همه دنبال افزایش میل جنسی و مایع منی نیستند . ممنون اگر دقیق و کامل جواب بدین .

  • سلام . در صورتی که از عوارض داروها مطلع هستید برای مدت زمان مصرف می توانید از پزشک تون که این داروها رو نسخه کرده است در رابطه با مدت زمان مصرف سوال بفرمایید. تاثیرات این داروها برگشت پذیر می باشد. سالم و شاد باشید

 2. Amer گفت:

  برای این که حجم مایع منی کمتر بشه باید چیکار کنیم من مایعی که نزدیک دوقاشق غذا خوردی ازم خاارج میشه چیکار کنم ازم کمتر خارج بشهچن خحجم منی زیاده کمردرد شدید میشه

  • حسین واثقی گفت:

   سلام. رژیم غذایی خود را با مشاوره با یک متخصص تغذیه تغییر دهید

 3. ناشناس گفت:

  سلام چیکار کنم مایع منی ام زیاد بشه .

  • حسین واثقی گفت:

   برای افزایش حجم مایع منی می توانید یک رژیم غذایی پرکالری را انتخاب کنبد.

 4. احد گفت:

  سلام منی من حدودا ی قاشق غذا و نصفی میشه به نظرتون طبیعیه واسه فرزند اوری؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. Ab گفت:

  سلام حجم مایع پسر ۱۵ساله چقدر است؟

 6. Ab گفت:

  سلام حجم مایع پسر ۱۵ساله چقدر است؟و با چه راهی می‌توان آنرا جاری ساخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بررسی هورمون های جنسی مردان: چه هورمون هایی اندازه گیری می شوند؟

بررسی هورمون های جنسی مردان: چه هورمون هایی اندازه گیری می شوند؟

مقدمه هورمون‌های جنسی مردانه نقش عمده‌ای در باروری دارند، زیرا مستقیماً با فرآیند تولید اسپرم در ارتباط هستند ...
حسین واثقی
29 مهر 1399
عوامل تاثیرگذار برکیفیت اسپرم

عوامل تاثیرگذار برکیفیت اسپرم

امروزه 50درصد از علل ناباروری در زوجین مربوط به مردان می‌باشد که با کیفیت پایین اسپرم در ...
حانیه یوسف زاده
17 شهریور 1399
اثر امگا 3 بر باروری مردان

اثر امگا 3 بر باروری مردان

تاکنون مطالعات زیادی در ارتباط با اثر امگا3 بر باروری مردان صورت گرفته است که در این ...
علی غفاری
22 مهر 1399
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Add to cart
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
مقایسه