باروری مردان

حجم مایع منی

حجم مایع منی

حجم نرمال مایع منی در مردان به چه میزان است؟

یکی از اولین پارامترهای مورد مطالعه در سمینوگرام مرد، حجم مایع منی است. اگرچه حجم مایع منی به طور مستقیم به میزان اسپرم موجود در انزال اشاره نمی کند، اما چیزی که در اینجا مهم است، بررسی مقدار اسپرم انزالی برای رسیدن به رحم و دستیابی به لقاح و باروری طبیعی می باشد. معمولا وقتی در یک مرد حجم نرمال مایع منی کم می باشد، توصیه پزشک و متخصص، رعایت سبک زندگی مناسب است.

چگونه حجم اسپرم تجزیه و تحلیل می شود؟

حجم نمونه ی  انزالی بر حسب میلی لیتر با پیپت آزمایشگاهی اندازه گیری می شوند. به طور متوسط مقدار مایع منی در هر انزال در مردان بین 2 تا 4 میلی لیتر است. البته این حجم، بسته به جنبه های مختلف مانند پرهیز جنسی، استرس و غیره می تواند متفاوت باشد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حجم انزال از 1.5 میلی لیتر، طبیعی تلقی می شود. نتایج بالاتر از این مقدار، تغییرات موثری را بر باروری نشان نمی دهند. با این حال، حجم انزال کمتر از این مقدار باعث ایجاد اختلالی به نام هیپواسپرمیا می شود.

حجم مایع منی
تجزیه و تحلیل نمونه انزالی

تغییرات در باروری مردان

همانطور که در زیر خواهیم دید، تغییراتی در رابطه با میزان انزال وجود دارد که می تواند ظرفیت تولید مثل مردان را به خطر بیندازد. در بخش های بعدی، هر یک از این تغییرات را توصیف می کنیم.

 1. هیپواسپرمیا
فاکتورهای پیش بیضه ای و ناباروری در مردان
مشاهده مطلب

هیپواسپرمیا یا مقدار کم مایع منی، باعث ناباروری مردان می شود. زیرا اگر کمتر از 1.5 میلی لیتر از حجم انزال دفع شود، عبور اسپرم از ناحیه آمپولا، در لوله های رحمی یعنی جایی که تخمک وجود دارد، دشوار است.

بهترین تکنیک کمک باروری مورد استفاده در افراد مبتلا به هیپواسپرمیا، تکنیک ICSI ، است. توسط این تکنیک مردانی که دارای تعداد کم اسپرم هستند توانایی باروری دارند. چرا که برای انجام این تکنیک مقدار بسیار کمی اسپرم مورد نیاز است.

حجم مایع منی
نمونه منی در فرد هیپواسپرمیا

لازم به ذکر است که، قبل از تشخیص هیپواسپرمیا باید اطمینان حاصل شود که نمونه به درستی بدست آمده و کل انزال جمع آوری شده است. همچنین برای دستیابی به نمونه با حجم نرمال باید حداقل 2 روز از انزال جلوگیری کرد. در غیر این صورت حجم انزال کمتر از حد نرمال خواهد بود.

 1. آسپرمیا

یکی دیگر از عوارض جدی مرتبط با حجم انزال، آسپرمیا است. در این حالت مرد قادر به انزال نیست. و باید علت این عارضه در بیضه ها بررسی شود.

آسپرمیا دو علت اصلی دارد:

 • انزال رتروگراد: مایع انزالی خارج نمی شود، بلکه به داخل مثانه می ریزد.
 • انسداد یا عدم وجود هر یک از مجاری انزال.
حجم مایع منی
علل آسپرمیا
 1. هایپراسپرمیا

در این حالت مایع منی بیش از مقدار طبیعی انزال برای یک مرد تولید می شود. هنگامی که مقدار مایع منی تخلیه شده از 6 میلی لیتر بیشتر باشد، ما آن فرد را هایپراسپرمی می نامیم.

هایپراسپرامیا منجر به ناباروری نمی شود و معمولا به علت اندازه بزرگ سمینال وزیکول است. چرا که بیش از 70٪ حجم انزال توسط سمینال وزیکول ساخته می شود. همچنین هایپراسپرمیا ممکن است به دلیل التهاب و یا پرهیز طولانی مدت انزال نیز ایجاد شود.

چگونه حجم مایع منی را افزایش دهیم ؟
مشاهده مطلب

چگونه حجم انزال را افزایش دهیم؟

خروج مقدار کم انزال می تواند بدلیل جنبه های مختلفی اعم از هورمونی و یا آناتومی حاصل شود. انسداد مجاری انزالی یا کمبود آندروژن از دلایل اصلی آن است. بسته به دلیل هیپوسپرمیا، درمان آن متفاوت است.

داروهایی وجود دارند که می توانند به بهبود هیپوسپرمیا کمک کنند. اما به طور کلی توصیه می شود، از مصرف دخانیات یا الکل خودداری کنید و یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید.

همچنین نوشیدن آب فراوان و آب میوه های طبیعی و همچنین مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به دلیل داشتن ویتامین C زیاد و آنتی اکسیدان توصیه می شود.

حجم مایع منی
توصیه هایی برای افزایش حجم منی

همچنین توصیه می شود، از روی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانتی بسیار بالا در رژیم غذایی استفاده شود. برخی از غذاهای غنی از روی که می توانند به افزایش میزان انزال کمک کنند شامل صدف ، لوبیا ، گوشت گاو یا آجیل هستند. لازم به ذکر است که این عادات سالم ممکن است در برخی از مردان کمک کننده باشد، اما در موارد شدیدتر  موثر نباشند.

چگونه می توان حجم اسپرم را افزایش داد؟

هیچ اقدام مشخصی برای افزایش حجم اسپرم وجود ندارد. چیزی که حائز اهمیت است، چگونگی بهبود کیفیت اسپرم می باشد. عواملی که کیفیت اسپرم را کاهش می دهند عبارتند از: تنباکو ، الکل، داروها، رژیم غذایی نامناسب، ریتم زندگی بسیار استرس زا، قرار گرفتن مداوم و مستقیم در معرض اشعه یا عوامل شیمیایی مضر برای سلامتی.

به منظور بهبود کیفیت منی، بهترین کار داشتن یک زندگی سالم است. که شامل:

 • غذای متعادل و سالم (مصرف منظم غذاهای غنی از آنتی اکسیدان را تشویق کنید)
 • حفظ وزن سالم (وزن اضافی برای کیفیت منفی منفی است)
 • کاهش استرس
چگونه تعداد اسپرم را چک کنیم؟
مشاهده مطلب

با این وجود، آسیب شناسی هایی از جمله آژنزیس وازدفران، عفونت در غدد مانند وزیکول سمینال یا پروستات و … وجود دارند که می توانند باعث کاهش میزان انزال شوند. بنابراین بهترین کارمشورت با پزشک متخصص است.

آیا باروری طبیعی با حجم انزال کم امکان پذیر است؟

کاهش حجم انزال یا هیپواسپرمیا زمانی اتفاق می افتد که حجم مایع منی زیر 1.5 میلی لیتر باشد. از جمله شایع ترین علل هیپواسپرمیا می توان به سن مرد، جراحی پروستات، التهاب لگن و سیستم تولید مثل مردان اشاره کرد.

گاهی اوقات هیپواسپرمیا با کاهش غلظت اسپرم (الیگوزواسپرمیا) نیز همراه است، که به طور قابل توجهی احتمال دستیابی به باروری طبیعی را کاهش می دهد و به درمان های کمک باروری نیاز دارد.

 آیا حجم انزال همیشه یکسان است؟

خیر، حجم انزال بین مردان مختلف و حتی در یک مرد متفاوت است و عواملی مختلفی می توانند باعث تغییر در حجم مایع منی شوند.

نویسنده: زهرا روستا/ دکتری جنین شناسی

قرص های مکمل غذایی

author-avatar

درباره زهرا روستا

دکتری جنین شناسی در زمینه های علمی تخصصی اسپرم، سلول های بنیادی، سلول های سرطانی، تکنیک های کمک باروری و کشت سلول با مجموعه پزشکی ناباروی اسپو همکاری می کنم.

47 فکر در مورد “ حجم مایع منی

 1. claire گفت:

  من برعکس دیگران ، اصلا دوست ندارم ، میل جنسی و مایع منی داشته باشم . و دو قرص فیناستراید 5 و سیپروترون کامپاند را روزی 2 عدد و در مجموع 4 عدد مصرف می کنم ، در مورد عوارض و ضررهاش خبر دارم ، پس لطفا در موردش توصیه ایی به من نکنین . فقط در خواستی که دارم این است که این قرصها را تا کی ( چند ماه و حتی سال) و چه مقدار باید مصرف کنم ، که به نتیجه قطعی و بدون بازگشت برسم ، همه دنبال افزایش میل جنسی و مایع منی نیستند . ممنون اگر دقیق و کامل جواب بدین .

  1. سلام . در صورتی که از عوارض داروها مطلع هستید برای مدت زمان مصرف می توانید از پزشک تون که این داروها رو نسخه کرده است در رابطه با مدت زمان مصرف سوال بفرمایید. تاثیرات این داروها برگشت پذیر می باشد. سالم و شاد باشید

   1. صاحب گفت:

    سلام
    من ۵۴ ساله هستم چهار ماه است در منی خون دیده میشود سونوگرافی کلیه
    ام آر آی و ام آر اس و آزمایش pda
    انجام دادم دکتر گفتند هیچ مشکلی در پروستات نداری
    اما داروی فینوسوار ارومکس مصرفمی کنم الان رنگ متی قهوه ای شده ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

    1. نیاز به بررسی تخصصی وجود دارد، با یک پزشک ارولوژیست مشورت کنید.

 2. Amer گفت:

  برای این که حجم مایع منی کمتر بشه باید چیکار کنیم من مایعی که نزدیک دوقاشق غذا خوردی ازم خاارج میشه چیکار کنم ازم کمتر خارج بشهچن خحجم منی زیاده کمردرد شدید میشه

  1. حسین واثقی گفت:

   سلام. رژیم غذایی خود را با مشاوره با یک متخصص تغذیه تغییر دهید

 3. ناشناس گفت:

  سلام چیکار کنم مایع منی ام زیاد بشه .

  1. حسین واثقی گفت:

   برای افزایش حجم مایع منی می توانید یک رژیم غذایی پرکالری را انتخاب کنبد.

 4. احد گفت:

  سلام منی من حدودا ی قاشق غذا و نصفی میشه به نظرتون طبیعیه واسه فرزند اوری؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. حسین واثقی گفت:

   بله . حجم 2 میلی لیتر کافی است

 5. Ab گفت:

  سلام حجم مایع پسر ۱۵ساله چقدر است؟

  1. حسین واثقی گفت:

   حجم مایع منی می تواند بین 1 الی 6 میلی لیتر می باشد.

 6. Ab گفت:

  سلام حجم مایع پسر ۱۵ساله چقدر است؟و با چه راهی می‌توان آنرا جاری ساخت

 7. ارمین گفت:

  سلام و درود
  ایا سیگار باعث رشد نکردن الت و زود ارضایی میشه. چون از 10 سالگی تا 18 سالگی سیگار کشیدم .
  ایا راه هایی برای افزایش الت و دیر ارضایی هس
  ممنون میشم کمکم کنید🙏🙏

  1. سیگار با تغیر در پروفایل هورمونی شما در سلامت تولید مثل اثر مخرب دارد در رابظه با افزایش ظول و قظر آلت توصیه به مراجعه به پزشک ارولوژیست می‌شود، در رابظه با دیر ارضایی نیز می‌توانید از محصول کپسول دایان مکث دایان فارما استفاده کنید

 8. امیر گفت:

  سلام.یک قاشق غذاخوری برای فرزنداوری کافیه؟؟

  1. حجم اسپرم به تنهایی نشان دهنده سلامت باروری نیست و شما باید تعداد، تحرک و شکل اسپرم‌ را هم بررسی کنید می‌توانید یک آزمایش اسپرم انجام دهید. برای انجام آزمایش اسپرم در خانه می‌توانید از گجت اسپو استفاده کنید

 9. سعید گفت:

  سلام من شمی درمانی شدم الان ی بیضه دارم میتونم صاحب فرزند بشم

  1. بله می‌توانید. اگر آزمایش اسپرم دارید بفرستید تا پارامتر‌های بالینی آن بررسی شود، اگر هم ندارید حتما توصیه می‌شود که یک آزمایش اسپرم با توجه به این که شیمی درمانی شده‌اید انجام بدهید. برای ارزیابی اسپرم در خانه می‌توانید از گجت اسپو استفاده کنید

 10. محمد گفت:

  سلام من یک مدت حجم پروستاتم بزرگ شده بود چند ماهی تحت نظر متخصص بودم و دارو مصرف کردم الان سکسم خیلی خوب شده اما منیم خیلی کم شده سنم نزدیک 60ساله آیا مشکلی پیش نمیاد

  1. با توجه به سن شما بهتر است مکمل‌های ویتامینه مصرف نمایید.

 11. چراغعلی زارعی گفت:

  سلام من عمل واریکسول انجام دادم حجم مایع منیم کمه بایدچکارکنم

  1. بعد از عمل واریکوسل کاهش تعداد پیش می‌اید حتما باید نسبت به تغدیه بعد جراحی توجه جدی داشته باشید. بعد از سه ماه حتما یک آزمایش اسپرم بدهید یا از گجت اسپو برای ارزیابی در خانه استفاده کنید

 12. جمال حسینی گفت:

  سلام شهوتم خیلی زیاده خانمم خسته میشه چکار کنم که کم بشه

  1. در وهله اول به یک سکس‌تراپ مراجعه کنید لزوما در واقع ویژگی منفی حساب نمی‌شود در وهله دوم نیز ورزش، دوش آب سرد و تمرینات کگل را انجام دهید

 13. آیهان گفت:

  در هر رابطه چه مقدار باید باشه یا مونده به دفعات ارضا شدن کم یا زیاد باشه

  1. طولانی بودن معاشقه قبل از رابطه می‌تواند با ترشح هورمون‌های شادی به داشتن یک رابطه بهتر کمک کند، در نتیجه مدت زمان رابطه با کیفیت اسپرم می‌تواند ارتباظ مستقیمی داشته باشد. هم‌چنین توصیه می‌شود دفعات رابطه در طی هفته بیشتر از ۳ بار باشد.

 14. ناشناس گفت:

  سلام آیا ۲ قطره مایع منی اسپرم دارد؟

 15. آرش دهقان گفت:

  سلام.رنگ مایع منی من برعکس دیگران هست.برای همه سفید هس.برای من سی درصد زرد هست و هفتاد درصد سفید.دلیلش چی میتونه باشع؟

  1. ممکن عفونت داشته باشید، یک دوره آنتی بیوتیک زیر نظر پزشک مصرف کنید.

 16. راشد گفت:

  سلام خوبی یک مشکلی دارم که حجم منی من کم است یه راه حل برایم نشان دهید

  1. تغذیه مکمل‌های ویتامینه، عدم مصرف الکل و سیگار و ورزش کردن توصیه می‌شود

 17. فرشادنوروزی گفت:

  سلام حجم مایع منی ام کم هست بایدچکارکنم

  1. چندین راه طبیعی برای افزایش حجم مایع منی وجود دارد. این شامل:

   نوشیدن مقدار زیادی آب و هیدراته ماندن در افزایش حجم مایع منی ضروری است.

   داشتن یک رژیم غذایی متعادل: خوردن غذاهای غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی به ویژه روی و ویتامین C می تواند به افزایش حجم مایع منی کمک کند.

   انزال منظم: انزال منظم می تواند به تحریک تولید مایع منی بیشتر و جلوگیری از تجمع مایع منی راکد در بیضه ها کمک کند.

   ورزش: انجام فعالیت بدنی منظم، مانند وزنه برداری یا تمرینات قلبی، می تواند به بهبود سلامت کلی اسپرم و افزایش حجم مایع منی کمک کند.

   اجتناب از الکل و سیگار: این عادات می توانند بر سلامت اسپرم تأثیر منفی بگذارند و حجم مایع منی را کاهش دهند. اجتناب یا به حداقل رساندن آنها می تواند حجم مایع منی را بهبود بخشد.

 18. میثم گفت:

  سلام حجم مایع منی ام کم هست بایدچکارکنم

  1. چندین راه طبیعی برای افزایش حجم مایع منی وجود دارد. این شامل:

   نوشیدن مقدار زیادی آب و هیدراته ماندن در افزایش حجم مایع منی ضروری است.

   داشتن یک رژیم غذایی متعادل: خوردن غذاهای غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی به ویژه روی و ویتامین C می تواند به افزایش حجم مایع منی کمک کند.

   انزال منظم: انزال منظم می تواند به تحریک تولید مایع منی بیشتر و جلوگیری از تجمع مایع منی راکد در بیضه ها کمک کند.

   ورزش: انجام فعالیت بدنی منظم، مانند وزنه برداری یا تمرینات قلبی، می تواند به بهبود سلامت کلی اسپرم و افزایش حجم مایع منی کمک کند.

   اجتناب از الکل و سیگار: این عادات می توانند بر سلامت اسپرم تأثیر منفی بگذارند و حجم مایع منی را کاهش دهند. اجتناب یا به حداقل رساندن آنها می تواند حجم مایع منی را بهبود بخشد.

 19. Alireza گفت:

  از کجا بدونیم آب منی خارج شده چند میلی لیتر است

  1. شما می‌توانید هنگام خروج مایع منی آن را در یک ظرف مدرج تخلیه نمایید و از حجم آن مطلع شوید

 20. علیرضا گفت:

  چگونه متوجه اسپرم در آب منی بدنمان شویم

  1. می‌توانید یک آزمایش اسپرم انجام دهید تا از وجود اسپرم هم‌چنین تعداد، تحرک و شکل اسپرم خودتان مطلع شوید. این ارزیابی ‌را می‌توانید در خانه با استفاده از گجت اسپو نیز انجام دهید

 21. شمس گفت:

  سلام آب منی من زیاد است ولی دکتر میگه تخمه نداری چکار باید بکنم

 22. حسین گفت:

  سلام برای بار داری چند قطره اسپرم کافیه؟

  1. حجم اسپرم بالای یک و نیم سی سی باید باشد. البته حجم به تنهایی نشان‌دهنده شانس باروری نیست. برای ارزیابی دقیق اسپرم خود می‌توانید از گجت اسپو استفاده نمایید

 23. میلاد گفت:

  سلام مایع منی من یک قاشق میباشد امکان بارداری میباشد

  1. حجم اسپرم بالای یک و نیم سی سی باید باشد. البته حجم به تنهایی نشان‌دهنده شانس باروری نیست. برای ارزیابی دقیق اسپرم خود می‌توانید از گجت اسپو استفاده نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *