سرطان بیضه و ناباروری در مردان

مرضیه عطشان
07 مهر 1399
دقیقه زمان برای مطالعه
سرطان بیضه و ناباروری در مردان

سرطان بیضه: علل ، علائم ، تشخیص و درمان

سرطان بیضه یک بیماری نادر است، اما به طور عمده مردان جوان در سنین باروری را تحت تأثیر قرار می­ دهد. این تومورها در بیشتر موارد قابل درمان هستند. متخصصان برای تشخیص علائم مانند یک توده، لمس خود بیضه­ ها را توصیه می­ کنند. در صورت تأیید سرطان بیضه، به همه این مردان توصیه می­شود قبل از درمان ضد سرطان­، مایع منی خود را برای حفظ باروری خود منجمد کنند.

سرطان بیضه و ناباروری در مردان

1-انواع سرطان بیضه

سرطان بیضه در سنین 15 تا 40 سال،  در مردان شایع است. اگر چه میزان مرگ و میر آن کاهش یافته است، اما واقعیت این است که سرطان بیضه، باروری مردانی را  که در سنین باروری و مایل به بچه دار شدن هستند، تحت تاثیر قرار می­دهد. سرطان بیضه و به ویژه روش­های درمانی برای ریشه کن کردن آن مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی به طور جدی بر قدرت باروری مردان تأثیر می­گذارد.

سرطان بیضه و ناباروری در مردان

پیش ­بینی و درمان سرطان بیضه اساساً به نوع تومور بستگی دارد. بیش از 90٪ تومورهای بیضه در سلول­ های زایایی تولید می­ شود، جایی که اسپرماتوژنز یا تولید اسپرم انجام می شود. به همین دلیل ، این تومورها را تومورهای سلول­ های زایا نیز می ­نامند که به نوبه خود در انواع زیر متفاوت است:

1-1-سمینوما

سمینوما حدود 40٪ از تومورهای بیضه را تشکیل می­دهد. مشخصه آن­ها تومورهای کند رشد می­باشد و معمولاً به سایر قسمت­های بدن گسترش نمی­ یابند. یکی از مارکرهای تومور این نوع سرطان هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی(hCG)  که غالباً افزایش یافته و برای تشخیص سرطان بیضه استفاده می شود.

علاوه بر این، سمینوم­ ها به دو زیر گروه طبقه بندی می ­شوند:

 • سمینوم کلاسیک
هیپوگنادیسم و ناباروری در مردان
مشاهده مطلب

این سمینوم شایع­ترین می­ باشد و معمولاً در مردان بین 25 تا 45 سال دیده می­شود.

 • اسپرماتوکیست سمینوما

این بیماری بسیار نادر است و در سنین بالاتر، در حدود 65 سالگی اتفاق می­افتد. از آنجایی که این تومورها دارای رشد آهسته رشد می ­باشند، پیش­ بینی آن ­ها بسیار خوب است و به پرتودرمانی بسیار حساس هستند.

1-2- غیر سمینوما

تومورهای غیر سمینوما 60٪ تومورهای بیضه را تشکیل می­ دهند و در سنین پایین­ تر، بین 15 تا 35 سال ظاهر می­شوند. این تومورها با سرعت بیشتری رشد می­کنند و بنابراین شدیدتر هستند.زیر گروه ­های اصلی تومورهای سلول­ های زایای غیر سمینوما به شرح زیر است:

 • سرطان جنین

این تومور بسیار تهاجمی است، زیرا تومور معمولاً به سرعت به سایر اندام­ ها سرایت می­ کند. مارکرهای تومور برای این نوع سرطان hCG و آلفا فتوپروتئین (AFP)  هستند.

 • کارسینومای کیسه زرده

این نوع سرطان در بین کودکان و جوانان شایع است و از توانایی بالایی برای بهبودی برخوردار است. مارکر اصلی تومور نیز آلفا فتوپروتئین است.

 • کوریوکارسینوما

این یک تومور بسیار نادر است که مردان بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. خیلی سریع رشد می کند و می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. نشانگر اصلی تومور hCG است.

2- عوامل خطر

دلایل دقیق سرطان ناشناخته است، اگر چه مشخص است که به سبک زندگی یک فرد ممکن مرتبط باشد و احتمال ابتلا به نوعی تومور را افزایش دهد. عوامل خطر سرطان بیضه به شرح زیر است:

 • کریپتورکیدیسم: بیضه نزول نکرده پس از تولد.
 • سابقه خانوادگی سرطان بیضه
 • عفونت HIV
 • عوامل محیطی: مردانی که در اثر کار در معرض مواد شیمیایی یا تابش قرار می­گیرند.
 • تغییرات ژنتیکی: مانند سندرم کلاین فلتر که باعث رشد غیر طبیعی بیضه­ ها می ­شود.
 • نژاد یا قومیت: میزان ابتلا به سرطان بیضه در مردان سفیدپوست بیشتر از مردان آمریکایی-آفریقایی است.
سنجش باروری مردان
مشاهده مطلب

لازم به ذکر است که داشتن یک یا چند عامل خطر به معنای ابتلا به سرطان بیضه در یک مرد نیست.

3- علائم و تشخیص

اول، همه متخصصان در این زمینه بر اهمیت تشخیص به موقع سرطان بیضه اصرار دارند تا بتوانند درمان سریع را برای برداشتن تومور بدون تأثیر جدی بر سلامت مرد انجام دهند. برای این منظور، توصیه می­شود که همه جوانان، از سن مدرسه به بعد، به طور مکرر بیضه خود را لمس کنند تا علائم سرطان مانند ظهور یک توده در ناحیه بیضه را تشخیص دهند. علائم و نشانه­ های دیگری که باید در تشخیص سرطان بیضه مراقب آن­ها باشد شامل موارد زیر است:

 • تورم یا توده بدون درد در بیضه
 • تغییر در اندازه، شکل و / یا بافت بیضه
 • احساس سنگینی در کیسه بیضه
 • علائم معمول توسط ناحیه بیضه
 • درد در زیر شکم، کمر یا کشاله ران
 • تجمع مایعات در کیسه بیضه
 • بزرگ شدن یا حساسیت پستان
سرطان بیضه و ناباروری در مردان

با وجود تمام موارد گفته شده، برخی از مردان هیچ علائمی از سرطان بیضه ندارند و سرطان بیضه فقط با آزمایش پزشکی برای بیماری ­های دیگر قابل تشخیص است. به عنوان مثال، با انجام سونوگرافی بیضه در یک مطالعه ناباروری مردان. شما می­ توانید تمام اطلاعات دقیق در مورد تشخیص و خودآزمایی برای تشخیص این نوع تومورها را در مقاله زیر بدست آورید: خودآزمایی به عنوان اقدامی پیشگیرانه علیه سرطان بیضه

4- درمان

درمان سرطان بیضه عمدتا به نوع تومور، مرحله آن و اینکه آیا روی یک یا هر دو بیضه تأثیر می­ گذارد بستگی دارد. در زیر شرح مهمترین درمان های ضد سرطان آورده شده است:

عمل جراحی

برداشتن بیضه (ارکیکتومی رادیکال اینگوینال) برای همه انواع و مراحل سرطان بیضه نشان داده شده است. میزان درمان آن بسیار زیاد است، اگرچه گاهی اوقات لازم است که برای جلوگیری از عود ، جراحی را با شیمی درمانی یا رادیوتراپی ترکیب کنیم.

پرتودرمانی

در تومورهای نوع سمینوما بسیار موثر است. پرتوهای پرانرژی به سمت ناحیه بیضه هدایت می شوند و سلول های سرطانی را از بین می برند. میزان بهبودی آن در مراحل اولیه بیش از 95 درصد است ، اما به تومورهای غیر سمینوما بسیار حساس نیست.

تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر باروری مردان
مشاهده مطلب

شیمی درمانی

هنگامی که تومور به سایر قسمت­های بدن گسترش یابد، این روش درمانی انتخابی است. این شامل تجویز داروهایی (بلاومایسین ، کاربوپلاتین، اتوپوزید یا سیس پلاتین) برای از بین بردن سلول­های سرطانی است.

5- تأثیرات بر باروری

سرطان بیضه مشکلات عقیم سازی مردان را ایجاد نمی­کند. با این حال، این درمان­های سرطان است که باعث می­شود بسیاری از پسران پس از بهبودی در بچه دار شدن دچار مشکل شوند. تأثیرات آن بر باروری مردان به نوع درمان بستگی دارد. اول ، برداشتن بیضه عملکرد جنسی مردان یا پارامترهای بنیادی را تغییر نمی دهد. بیضه باقیمانده قادر به تولید همان مقدار اسپرم و هورمون های جنسی برای پاسخگویی به تمام نیازها است.

از طرف دیگر، پرتودرمانی و شیمی درمانی بر اسپرماتوژنز هر دو بیضه تأثیر می­ گذارد و بسته به میزان درمان، ممکن است باعث ناباروری موقتی یا دائمی شود. به همین دلیل، بهترین راه برای فرزند دارشدن در آینده، حفظ باروری با انجماد مایع  منی است. فقط لازم است که مرد بعد از 3-5 روز پرهیز ، نمونه مایع منی را در آزمایشگاه بگذارد.

6-علائم سرطان پیشرفته بیضه چیست؟

تشخیص علائم سرطان بیضه همیشه آسان نیست ، چه در مراحل اولیه و چه در مراحل پیشرفته تر که سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است. با این حال ، برخی از علائم این متاستاز ممکن است به شرح زیر باشد:

کمر درد در صورت گسترش به غدد لنفاوی.

مشکل تنفس ، سرفه ، یا درد قفسه سینه در صورت متاستاز ریوی.

درد شکمی در صورت وجود متاستاز در کبد.

سردرد یا گیجی هنگام سرطان به مغز گسترش می­یابد.

سرطان بیضه و ناباروری در مردان

قرص های تقویت باروری

2 پاسخ به “سرطان بیضه و ناباروری در مردان”

 1. مینا گفت:

  سلام خسته نباشید و ممنون از سایت خوبتون
  من یه سوال داشتم اینکه پسربچه ای ک تو سن پایین هردو بیضه اش رو بخاطر گسترش پیدا کردن سرطان خون از دست بده عملا درمانی براش وجود نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

هورمون تستوسترون و کرونا

هورمون تستوسترون و کرونا؛ آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ جواب مثبت است

در طول پاندمی کرونا، پزشکان شواهدی را مشاهده کرده اند که نشان می دهد مردان مبتلا به ...
مرضیه عطشان
28 خرداد 1400
10 علت شایع اختلال نعوظ

10 علت شایع اختلال نعوظ

اختلال نعوظ  زمانی اتفاق می‌افتد که مردی در نعوظی که برای برقراری رابطه جنسی به اندازه کافی ...
مرضیه عطشان
24 بهمن 1400
مایع منی

چگونه نمونه مایع منی را جمع آوری کنیم؟

مایع منی مایع منی حاصل ترشحات بخش های مختلف مجاری و غدد توليد مثلی است؛ ترشحات لوله ...
حسین واثقی
02 تیر 1400
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Add to cart
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
مقایسه