فاکتورهای پیش بیضه ای و ناباروری در مردان

فاکتورهای پیش بیضه ای علل ناباروری در مردان

در این مقاله در ارتباط فاکتورهای پیش بیضه ای که منجر به ناباروری مردان می شود صحبت خواهیم کرد.

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند مردان را به ناباروری سوق دهد ، از جمله فاکتورهای پیش بیضه ای. به این ترتیب نقص در مورفولوژی ، تعداد و تحرک اسپرم منجر به ناباروری در مردان می شود.

تولید اسپرم توسط یک سیستم هورمونی پیچیده که از مغز شروع می شود و به بیضه ختم می شود ، تنظیم می شود. هورمون های مختلف ، ژن های کروموزوم Y و عوامل درون ریز درون ریز و پاراکرین در تشکیل آن نقش دارند. شایعترین عوامل پیش بیضه ای شامل دیابت ، مشکلات تیروئید ، هایپر پرولاکتینمی و غیره است.

1-محور هیپوتالاموس – هیپوفیز

غده هیپوفیز مسئول ترشح هورمون های لازم برای تشکیل اسپرم است: FSH  (هورمون تحریک کننده فولیکول) و LH(هورمون لوتئین ساز).

در بیضه ، اسپرماتوگونی ها سلول های بنیادی هستند که برای ایجاد اسپرم متمایز می شوند. با این حال ، سلول های دیگری نیز وجود دارند که برای تنظیم صحیح هورمونی لازم هستند.

سلول های لایدیگ: گیرنده های غشایی خاصی برای  LH(هورمون لوتئین ساز) دارند. وقتی LH به سلولهای لایدیگ می رسد، ترشح تستوسترون صورت می گیرد، هورمونی که برای تشکیل اسپرم مورد نیاز است.

سلول های سرتولی:سلول های پشتیبانی هستند که با رسیدن FSH به آن ها ، فاکتورهایی که برای تولید اسپرم لازم می باشد را ترشح می کنند. که این فاکتورها نیز بر روی سلول های لایدیگ عمل می کنند تا تستوسترون بیشتری ترشح کنند.

سلول های زایا یا اسپرماتوگونی: سلول های بنیادی که با تقسیمات پی در پی باعث به وجود آمدن اسپرم می شوند. برای این منظور ، آن ها به وجود محرک های هورمونی نیاز دارند.

هنگامی که سطح تستوسترون بالا و کافی باشد، ترشح هورمون LH را از مغز مهار می کند. به این ترتیب ، با حفظ سطح مناسب هورمون ها برای تشکیل اسپرم ، ترشح GnRH و FSH تنظیم می شود.

فاکتورهای-پیش-بیضه-ای-و-ناباروری-در-مردان

2-ارزیابی پایه ای در مردان

به طور خلاصه ، یک ارزیابی اساسی که از مردی که به یک مرکز مشکلات ناباروری مراجعه می کند انجام خواهد شد:

سابقه پزشکی و جنسی :معاینه عمومی بیمار.

تجزیه و تحلیل مایع منی: تعیین پارامترهای مختلف منی از جمله غلظت، تحرک یا مورفولوژی به منظور بررسی کیفیت آن.

ارزیابی غدد درون ریز: برای تعیین نارسایی اولیه بیضه. این ارزیابی شامل یک آزمایش خون است که در آن پارامترهای هورمون های مختلف تعیین می شود.

آزمایش ژنتیک: به ما اجازه می دهد تا تغییرات در کاریوتیپ یا ریز حذف در کروموزوم Y را که در بیماران با تغییر در اسپرماتوژنز شایع است ، رد کنیم.

آزمون های تخصصی:تکه تکه شدن  DNA.

3-علت

همانطور که دیدیم، چرخه ی هورمونی باید کاملاً تنظیم شود تا سیگنال ها منجر به تشکیل کافی اسپرم شوند. برخی از دلایل ناباروری فاکتور پیش بیضه ای در زیر نشان داده شده است.

3-1- هایپوگنادوتروفیک هایپوگنادیسم اولیه

هیپوگنادیسم تغییری است که با نارسایی بیضه ها در ترشح تستوسترون و / یا اسپرم مشخص می شود. در مورد  هیپوگنادوتروپیک هایپوگنادیسم، که هیپوگنادیسم اولیه نیز نامیده می شود، هیپوتالاموس و غده هیپوفیز به طور طبیعی کار می کنند.

مسئله این است که سلول های لایدیگ با وجود داشتن مقدار لازم FSHو LH قادر به تولید تستوسترون کافی نیستند. در نتیجه ، اسپرم به درستی تولید نمی شود. بنابراین ، مشکل در اینجا در یک اختلال اولیه، مادرزادی یا اکتسابی در بیضه ها مشاهده می شود.

علل می تواند متنوع باشد و شامل موارد زیر باشد:

 • تغییرات ژنتیکی ، مانند سندرم کلاین فلتر ، سندرم نونان و غیره
 • بیماری های سیستمیک ، مانند نارسایی مزمن کلیه ، سیروز کبدی و غیره
 • بیماری های عفونی.
 • تغییر در گیرنده گنادوتروپین.
 • موارد دیگر مانند نارسایی خود ایمنی بیضه ، یعنی عدم وجود بیضه.

د هایپرگونادوتروپیک هایپوگنادیسم، بیضه ها ممکن است کوچک باشندو منجر به اولیگوزواسپرمی یا آزواسپرمی شوند، به ترتیب عدم وجود اسپرم کم یا کامل. در درمان این بیماری از تستوسترون استفاده می شود.

3-2 –  هایپوگنادوتروفیک هایپوگنادیسم ثانویه

اصطلاح هیپوگنادوتروپیک هیپوگنادیسم به نوعی هیپوگنادیسم ناشی از نارسایی بیضه ثانویه به بیماری هیپوتالاموس هیپوفیز اطلاق می شود. به طور کلی ، این بدان معنی است که می تواند به تغییرات هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز نسبت داده شود.

برخی از عوامل خطر عبارتند از:

 • آسیب به غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس در اثر جراحی ، آسیب ، تومور ، پرتودرمانی و …
 • ناهنجاری های ژنتیکی.
 • تجمع آهن در بدن.
 • استرس شدید
 • بیماری های مزمن طولانی مدت.
 • استفاده از داروها ، داروهای استروئیدی یا مواد افیونی
 • یک تغییر ارثی در این هیپوگنادیسم به نام سندرم کالمن وجود دارد که در آن بیماران ممکن است فاقد بویایی (آنوسمی) نیز باشند.

درمان این بیماری به منشأ آن مشکل بستگی دارد ، اما یک راه حل ممکن برای درمان جایگزین کردن هورمون است که عمل بیضه را تحریک کرده و غلظت هورمون های جنسی را افزایش می دهد.

3-3- دیابت

دیابت با افزایش سطح گلوکز خون منجر به کاهش کیفیت اسپرم مشص می شود و در  DNA تغییراتی را ایجاد می کند که منجر به شکست DNA می گردد.

3-4- مشکلات تیروئید

غده تیروئید یک غده درون ریز است که هورمون های مختلفی ترشح می کند. کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید ، یعنی نقص یا تولید بیش از حد هورمون تیروئید به ترتیب باعث تغییراتی در فرآیندهای متابولیکی مختلف می شود.

همه این ها می تواند عواقبی در بلوغ اسپرم داشته باشد و بر کیفیت اسپرم تأثیر بگذارد و باعث کاهش درجه باروری شود. باید در نظر داشت که ، در مورد گواتر یا ظاهر گره هایی که تغییر آناتومیکی غده تیروئید تولید می شود اما عملکردی ندارد ، باروری تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

3-5- هایپرپرولاکتمیا

هایپرپرولاکتیمیا  نوعی اختلال است که با افزایش سطح پرولاکتین ، هورمونی ترشح شده در جلوی غده هیپوفیز مشخص می شود. در فرآیند تولید اسپرم ، پرولاکتین ضروری است.افزایش سطح پرولاکتین منجر به کاهش ترشح FSH و LH می شود.

در نتیجه ، ممکن است اولیگوزواسپرمی  یعنی کاهش تعداد اسپرم یا حتی اختلال نعوظ و از بین رفتن میل جنسی را ایجاد کند.این تشخیص با استفاده از آزمایش خون در صبح و اجتناب از شرایط استرس انجام می شود ، زیرا بخشی از مدار هورمون استرس است.

در صورت مثبت بودن ، تصمیم دوم تعیین می شود.پس از تشخیص هایپر پرولاکتینمی و علت آن (کم کاری تیروئید ، استفاده از دارو ، آدنوم هیپوفیز و غیره) ، برای بازیابی ظرفیت تولید مثل با نرمال سازی سطح پرولاکتین باید درمان ایجاد شود.

دکتری فیزیولوژی تولید مثل

علاقمندی من در زمینه تخصصی بیشتر مباحث ژنتیکی و اپی ژنتیکی مرتبط با ناباروری و بحث انجماد سلول های جنسی هست. همکاری من با مجموعه پزشکی ناباروری اسپو در موضوعات اقتصاد ناباروری، بازارهای پیش روی ناباروری در دنیا و معرفی استارتاپ ها و مراکز تحقیقاتی ناباروری است.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *