روانشناسی

مشکلات و مسائل عاطفی در زندگی مشترک و زناشویی مردان نابارور

مشکلات و مسائل عاطفی در زندگی زناشویی                                                                                            

یکی از مهم ترین مراحل زندگی افراد که می توان به آن اشاره کرد مرحله­ ی ازدواج است.شاید عده ای به این فکر باشند که هدف اولیه ازدواج و تشکیل زندگی، روابط جنسی است.اما رابطه ی جنسی به تنهایی نمی تواند اصل مهمی باشد بلکه در کنار آن می توان به مسائل عاطفی هم اشاره کرد. صمیمیت و داشتن رابطه  ی عاطفی در زوجین می تواند زمینه ای مثبت برای دیگر امورات زندگی زوجین باشد. اما گاهی بنا به دلایلی این صمیمیت و این روابط رفته رفته سرد شده و یا از بین می رود که در این مقاله می خواهیم در مورد اثرات از بین رفتن روابط عاطفی در زندگی زوجینی که در آن مردان دچار ناباروری هستند، بحث کنیم.

مشکل و مسئله ی عاطفی در مردان نابارور                                                                                    

مردان بنا بر ساختار فیزیولوژیکی و روحیه ی خود احتمالا در پذیرش برخی مشکلاتی که برای آن ها به وجود می آیند دچار مشکل می شوند. یعنی پذیرفتن این که آن ها توانایی خود را در برخی مسائل از دست داده اند سخت می باشد. به همین دلیل دچار یک سری مشکلات در عملکرد و رفتار خودمی شوند. مردانی که قدرت باروری آن ها کاهش یافته است احتمالا در خانه با همسر خود یک سری تجربیات منفی در زمینه های مختلف پیدا می کنند.مشکلات مربوط به روابط عاطفی از مهم ترین عوامل پیش آمده در این زمینه در بین زوجین می باشد.که به مرور این مسئله می تواند پر رنگ شود و مشکلات دیگری را به وجود بیاورد.                                                    .

اما چرا روابط عاطفی این زوجین برهم می خورد؟

در جواب این سوال می توانیم بگوییم که در بیشتر مواقع زنان در پذیرش مشکلات همسران خود راحت تربرخورد می کنند تا اینکه چنین مشکلی برای خودشان پیش بیاید. به همین خاطر امکان دارد که محبت خود را نسبت به همسران خود بیشتر هم کنند، ولی اما ممکن است  که همسرشان این محبت ها را نوعی دلسوزی و ترحم قلمداد کنند که این موضوع آن ها را دچار ناراحتی،زود رنجی و یا دچار عصبانیت میکند. این مسئله باعث می شود روابط آن ها دچار تنش شود و به مرور زمان در رابطه ی جنسی هم دچار مشکل شوندو پس از مدتی کلا رابطه ی جنسی آن ها قطع گردد و یا در مواقعی هم دیده می شود که همسران این مردان از اینکه نمی تواند باردار شوند و فرزندی داشته باشند ممکن است از همسر و زندگی مشترک شان دلسردشوند و عشق و محبت خود نسبت به همسرشان را از دست بدهند.

طبق تحقیقات، پذیرش از بین رفتن مسئله ی عاطفی برای مردان سخت تر است چون آن ها روی شریک زندگی خود به عنوان اصلی ترین منبع حمایتی عاطفی حساب می کنند که شاید همین مسئله است که باعث می شود مردان بیشتر تجربیات منفی را در اثر مشکل پیش آمده برای خود تجربه کنند.از پیامدهای منفی که در پی برهم خوردن روابط عاطفی در زندگی زناشویی مردان نابارور ایجادمی شود می توان به این موضوع اشاره کرد که مردان ناباروری که رابطه ی عاطفی شان برهم خورده و رابطه ی جنسی هم ندارند ممکن است که دچار سرکوب نیازهای جنسی و عاطفی شوند و سرکوبی نیازها باعث می شود که یک سری تعارضاتی درزندگی آن ها پیش آید و اگر این تعارضات در معرض  بی اعتنایی آن ها واقع شود و به آن ها توجه خاصی نکنند با گذشت زمان ویا در دوره ی میانسالی و سالمندی یک سری مشکلات جدی را برای آن ها به وجود می آورد.

همچنین مشکلات کمبود عاطفی در کاهش اعتماد به نفس ،بروز عصبانیت و دیگر عوامل روانشناختی می تواند تاثیر داشته باشداز دیگر پیامدهای برهم خوردن رابطه ی عاطفی این است که طلاق عاطفی در بین زوجین اتفاق بیفتد.در زندگی مردانی که ناباروری را تجربه می کنند ممکن است روان ورفتار آن ها را تحت تاثیر قرار گیرد و آن ها را دچار مسائلی کند که باعث برهم خوردن تعادل زندگیشان شود. همان طور که قبلا اشاره شد در اثر تفکرات و رفتارهایی که مردان  در پی مشکل شان از خود بروز می دهند آن ها را دچار بر هم خوردن روابط عاطفی با همسرشان می کند که اگر این موضوع جدی گرفته نشود طلاق عاطفی پیش می آید. تبعات و اثرات منفی طلاق عاطفی از طلاقی که به طور قانونی وبا ابطال سند ازدواج انجام می گیرد زیاد است.

طلاق عاطفی چیست؟ 

طلاق عاطفی به سرد شدن روابط عاطفی بین زوجین گفته می شود که بعد از مدتی به عادت تبدیل می شود. در طلاق عاطفی با این که زوجین زیر یک سقف با هم زندگی می کنند اما پیوند زناشویی وعاطفی آن ها از بین رفته و به مسائل ومشکلات هم توجه نمی کنند. طلاق عاطفی بیشتر در زوجینی اتفاق می افتد که بنا به دلایل فرهنگی ویا خانوادگی نمی توانند طلاق بگیرند ومجبور هستن که باهم در یک خانه زندگی کنند. وقتی طلاق عاطفی اتفاق می افتد در زندگی مشترک آن ها صمیمیت وعلاقه ی جنسی از بین می رود و فقط تعهد باقی می ماند.

نتیجه گیری  

در هر دوره ای از زندگی افراد اتفاق هایی می افتد که زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهدویا مسیر زندگی آن ها را تغییر می دهد.ازدواج کردن هم جز آن دسته از عواملی است که باعث می شود فرد در آن تجربیات جدیدی را بدست می آورد. در زندگی مشترک همانقدر که به مسائل جنسی و رابطه ی جنسی توجه می شود باید به مسئله ی عاطفی هم توجه شود.مشکلات عاطفی و برهم خوردن روابط عاطفی در زندگی مشترک باعث ایجاد مشکلات دیگری هم می شود.

آن دسته از مردان ناباروری که با همسرشان دچار مشکلات عاطفی می شوند یک سری مسائل منفی را هم تجربه می کنند که منجر به  طلاق عاطفی می شوند.اما اگر به این مشکلات توجه نشود تقویت می شوند و عوارض جبران ناپذیری به جای می گذارند.اما چگونه می توانیم این مشکلات را حل کنیم ؟ وقتی زوجین احساس می کنند که روابطشان مثل سابق نمی باشد و همدیگر را درک نمی کنند و مشکلات طرف مقابل را بر سرشان می کوبند،می توانند با تغییر دادن سبک زندگی و ایجاد فرصت مناسب برای کنار آمدن و پذیرش مشکلشان و همچنین استفاده از برنامه ها و راهبردهایی که در مهارت های زندگی توسط مشاوران مربوطه به آنها ارائه می شود در پی حل این معضلات ومشکلاتشان بر آیند.

author-avatar

درباره پریسا جعفری

کارشناس ارشد روانشناسی در مباحث روان شناسی مرتبط با روابط دورن فردی و بین فردی، افسردگی ،وسواس، سلامت جنسی تحقیقات متعددی داشته ام و بیشتر از تکنیک های درمانی سایکو داینامیک استفاده می کنم. در مجموعه پزشکی ناباروری اسپو در رابطه با مشکلات و اختلالات جنسی که در زمینه باروری مردان ممکن است پدیدار شود همراه شما هستم.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.