هورمون تستوسترون و کرونا؛ آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ جواب مثبت است

مرضیه عطشان
28 خرداد 1400
دقیقه زمان برای مطالعه
هورمون تستوسترون و کرونا

در طول پاندمی کرونا، پزشکان شواهدی را مشاهده کرده اند که نشان می دهد مردان مبتلا به COVID-19 به طور متوسط بیشتر از زنان، مبتلا به عفونت هستند. یک نظریه این است که اختلاف هورمونی بین زنان و مردان ممکن است مردان را مستعد ابتلا به بیماری­ های شدیدی کند.

از آنجایی که مردان دارای سطح تستوسترون بیشتری نسبت به زنان هستند، برخی از دانشمندان حدس می زنند که مقادیر بالای سطح تستوسترون باعث شده تا مردان بیشتر از زنان به کرونا مبتلا شوند.

اما یک مطالعه جدید از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نشان می دهد که در میان مردان، ممکن است عکس این قضیه هم وجود داشته باشد: پایین بودن سطح تستوسترون در خون با بیماری شدیدتر مرتبط است. البته این مطالعه نمی تواند ثابت کند که تستوسترون پایین دلیل ابتلای شدید به  COVID-19 است.

هورمون تستوسترون و کرونا؛ آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ جواب مثبت است

سطوح پایین تستوسترون می تواند به عنوان یک مارکر برای برخی عوامل دیگر باشد. هنوز، محققان با انجام آزمایشات بالینی در مورد درمان های هورمونی که ترشح تستوسترون را بلاک یا کاهش می دهد و یا استروژن را افزایش می دهد، به عنوان درمانی برای مردان مبتلا به COVID-19 احتیاط می کنند.

در طی همه گیری کرونا، گزارش هایی وجود داشت که نشان می داد؛ اگر فردی هنگام ورود به بیمارستان سطح تستوسترون پایینی داشته باشد، خطر ابتلا به COVID-19 شدید در مقایسه با مردانی که سطح تستوسترون بالاتری در گردش خون دارند، بسیار بیشتر است. اگر سطح تستوسترون در طی بستری بیشتر کاهش یابد، خطر ابتلا به کرونا افزایش می یابد.

نکروزواسپرمیا یا نکرواسپرمیا و ناباروری مردان
مشاهده مطلب

محققان چندین هورمون را در نمونه های خون 90 مرد و 62 زن که با علائم COVID-19 به بیمارستان مراجعه کرده و موارد بیماری را تأیید کرده بودند، اندازه گیری کردند. برای 143 بیمار بستری در بیمارستان، محققان سطح هورمون ها را در روزهای 3، 7، 14 و 28 مجدد اندازه گیری کردند. علاوه بر سطح تستوسترون، محققان سطح استرادیول (نوعی استروژن تولید شده توسط بدن) و IGF-1  (هورمون رشد شبه انسولین که در حفظ توده عضلانی نقش دارند) را اندازه گیری کردند.

محققان هیچ ارتباطی بین میزان هورمون ها و شدت بیماری کرونا در میان زنان پیدا نکردند. در میان مردان، فقط سطح تستوسترون با شدت COVID-19 ارتباط داشت. سطح تستوسترون خون 250 نانوگرم در دسی لیتر در مردان بزرگسال در نظر گرفته می شود. در هنگام بستری در بیمارستان، مردان با COVID-19 شدید دارای سطح تستوسترون 53 نانوگرم در دسی لیتر بودند. در مردان مبتلا به کرونا با شدت متوسط، میزان سطح تستوسترون در خون  151 نانوگرم در دسی لیتر بود. در روز سه، میانگین سطح تستوسترون در مردان با  بیماری شدید کرونا فقط 19 نانوگرم در دسی لیتر بود.

هورمون تستوسترون و کرونا؛ آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ جواب مثبت است

هر چه سطح تستوسترون کمتر باشد، شدت بیماری شدیدتر است. به عنوان مثال، کسانی که کمترین میزان سطح تستوسترون در خون را دارند، بیشتر در معرض خطر استفاده از دستگاه تنفس قرار دارند، آنها نیاز به مراقبت های ویژه دارند.

محققان خاطر نشان كردند كه سایر عوامل شناخته شده برای افزایش خطر ابتلا به COVID-19 شدید، از جمله سن بالا، چاقی و دیابت نیز با سطح تستوسترون پایین ارتباط دارند.

بیماری‌ها و ناباروری مردان
مشاهده مطلب

یک متخصص غدد درون ریز در دانشگاه سنت لوئیس گفت: گروه هایی که مبتلا به بیماری  شدند دارای سطح تستوسترون پایین تری بودند. ما همچنین دریافتیم که آن دسته از مردان مبتلا به COVID-19 که در ابتدا بیماری خفیف و سطح تستوسترون پایینی داشتند، احتمالاً طی دو یا سه روز آینده به مراقبت های ویژه احتیاج داشتند. به نظر می رسد سطح پایین­تر تستوسترون پیش بینی می-کند که طی چند روز آینده شدت بیماری در بیماران چگونه است.

علاوه بر این، محققان دریافتند که میزان سطح تستوسترون پایین در مردان نیز با افزایش سطح التهاب و افزایش فعال شدن ژن هایی که اجازه می دهد، بدن هورمون های عملکردی جنسی  را در خون به  گردش در آورد، ارتباط دارد.

ما اکنون در حال بررسی این هستیم که آیا ارتباطی بین هورمون­های جنسی و نتایج قلبی عروقی در بیمارانی که طولانی مدت به  COVID-19 مبتلا بودند، وجود دارد.  یک متخصص قلب و عروق گفت: ما علاقه مندیم تا بدانیم آیا مردان بهبود یافته از COVID-19 ، از جمله افرادی که طولانی مدت به  COVID-19 مبتلا هستند، می توانند از تستوسترون درمانی بهره مند شوند. این روش درمانی در مردان با سطح پایین هورمون های جنسی مورد استفاده قرار گرفته است، بنابراین ممکن است ارزش بررسی این موضوع را داشته باشد که آیا رویکرد مشابه می تواند به بیماران مرد مبتلا به  COVID-19 در درمان کمک کند.

این مطالعه در آزمایشگاه زیست آزمایشی COVID-19 دانشگاه واشنگتن انجام شده و همکار طرح نیز موسسه علوم بالینی و ترجمه ای دانشگاه (ICTS) و دانشکده پزشکی دانشگاه سنت لوئیس، بوده است.

یکی از شایع ترین نقایص دستگاه تولیدمثل، کریپتورکیدیسم یا بیضه نزول نکرده
مشاهده مطلب

قرص تقویت سیستم ایمنی بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اثر سیر بر ناباروری مردان

اثر سیر بر ناباروری مردان

ناباروری نداشتن فرزند یک اتفاق ناخوشایند در زندگی افراد نابارور است. عدم امکان باردار شدن پس از یک ...
علی غفاری
08 مهر 1399
سرطان بیضه و ناباروری در مردان

سرطان بیضه و ناباروری در مردان

سرطان بیضه: علل ، علائم ، تشخیص و درمان سرطان بیضه یک بیماری نادر است، اما به طور ...
مرضیه عطشان
07 مهر 1399
آیا باید در طول همه گیری کووید19 به انجماد اسپرم ادامه دهیم؟

آیا باید در طول همه گیری کووید19 به انجماد اسپرم ادامه دهیم؟

از دسامبر سال 2019، مواردی از بیماری"ذات الریه ناشی از یک ویروس ناشناخته" در شهر ووهان، استان ...
مرضیه عطشان
24 مرداد 1400
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • تصویر
  • نمره
  • قیمت
  • موجود
  • Add to cart
  • محتوا
  • عرض
  • اندازه
مقایسه