باروری مردان

لباس زیر مردانه؛ گشاد یا چسبیده ؟

شورت و شلوارهای گشاد می توانند تعداد اسپرم را افزایش دهند.اگر چه مردان در طول روز میلیون‌ها اسپرم تولید می‌کنند که در مقایسه با زنان که ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخمک در طول عمرشان آزاد می‌کنند بسیار زیاد است، اما عوامل خارجی می‌تواند سلامت مردان را تحت تاثیر قرار دهد.

از آنجا که سلول‌های اسپرم ۱۰-۱۱ هفته  برای رسیدن به بلوغ زمان لازم دارند آسیب آن­ها می‌تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد. برای حدود نیمی از زوج­هایی که دارای مشکلات باروری هستند، متخصصان می­گویند تعداد کم اسپرم دلیل این امر است.

اما شاید چیزی به سادگی تغییر نوع لباس زیر مردانه بتواند تغییری ایجاد کند. دمای بیضه­ ها همیشه یکی از موارد مورد بحث در ناباروری مردان است: برای اینکه بیضه­ ها از نظر کیفیت و مقدار کافی اسپرم تولید کنند ، دمای بیضه­ ها باید کمتر از دمای بدن باشد. “به همین دلیل است که [بیضه­ ها] در خارج از بدن قرار دارند.”

بیضه­ ها به سرد بودن تمایل دارند. بیضه ها در بدن مرد به شکل بیضی بوده و درون آن ها پر از لوله های پیچ در پیچ است. اسپرم در درون همین لوله ها تولید می شود. در حالت ایده آل، تولید اسپرم در دمای   (۳۴ درجه سانتیگراد) اتفاق می افتد.

این میزان حدود  (۳ درجه سانتیگراد) کمتر از دمای عادی بدن است؛ دمای عادی حدود بدن    (۳۷ درجه سانتیگراد) است.وقتی مرد لباس زیر چسبیده و تنگ می پوشد ، بیضه ها می توانند بیش از حد گرم شوند.

اگر درجه حرارت بیضه‌ها به ۳۷ درجه  سانتی‌گراد برسد تولید اسپرم متوقف می‌شود. وقتی تولید اسپرم دچار اختلال شود، می‌تواند برای ماه‌ها نهفته باقی بماند.

فکر می‌کنید اگر بیضه در معرض گرما قرار بگیرد چه اتفاقی می‌افتد؟ تعداد اسپرم پایین می‌آید ضمن آنکه تحرک آنها هم کاهش می‌یابد و این اولین گام به سوی اختلال در باروری مردان است.

یک مطالعه که در مجله Human Reproduction برجسته شده ، اثبات بیشتری بر این موضوع دارد. این مطالعه که در ۸ آگوست ۲۰۱۸ منتشر شده ، بر روی تأثیر لباس های زیر مردانه بر غلظت اسپرم ، تعداد کل اسپرم و تعداد حرکت کلی تمرکز داشته است.

این مطالعه نشان داده که مردانی که لباس زیر گشاد می پوشند ، ۲۵ درصد غلظت اسپرم بیشتر ، ۱۷ درصد تعداد کل اسپرم و ۳۳ درصد تحرک بالاتر در مقایسه با مردانی که به طور مرتب لباس کوتاه تنگ می پوشند ، دارند.

author-avatar

درباره حسین واثقی

دکتری فیزیولوژی تولید مثل علاقمندی من در زمینه تخصصی بیشتر مباحث ژنتیکی و اپی ژنتیکی مرتبط با ناباروری و بحث انجماد سلول های جنسی هست. همکاری من با مجموعه پزشکی ناباروری اسپو در موضوعات اقتصاد ناباروری، بازارهای پیش روی ناباروری در دنیا و معرفی استارتاپ ها و مراکز تحقیقاتی ناباروری است.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.