باروری مردان

بررسی هورمون های جنسی مردان: چه هورمون هایی اندازه گیری می شوند؟

مقدمه

هورمون های جنسی مردانه نقش عمده ای در باروری دارند، زیرا مستقیماً با فرآیند تولید اسپرم در ارتباط هستند که به آن اسپرماتوژنز گفته می شود. مهمترین هورمون های دخیل در این عملکرد تستوسترون، دی هیدروتستوسترون، LH و FSH هستند.

آزمایشات باروری مردان

بچه دار شدن همیشه کار ساده ای نیست. اگر پس از یک سال تلاش برای باردار شدن چنین اتفاقی نیفتاده باشد، به زوجین اکیداً توصیه می شود که به یک متخصص باروری مراجعه کنند تا ببینند چه نوعی از مشکل ناباروری وجود دارد که از بارداری جلوگیری می کند. متخصصان ناباروری معمولاً از بیماران جدید می خواهند که ارزیابی کامل باروری را انجام دهند تا باروری را در زن و مرد بررسی کنند ، زیرا هر دو در مسیر بچه دارشدن نقشی دارند و هرگونه ناهنجاری می تواند علت ناباروری به طور کامل یا جزئی باشد.

برای بررسی باروری مردان ، ساده ترین و آموزنده ترین آزمایش، گزارش آنالیز مایع منی است. این شامل بررسی نمونه ای از مایع منی برای یافتن سلول های اسپرم و بررسی طبیعی بودن آن ها از نظر تحرک، غلظت، مورفولوژی و غیره است.
در صورت یافتن ناهنجاری های بسیار شدید از طریق تجزیه و تحلیل مایع منی، مانند آزواسپرمی یا کریپتوزواسپرمی، پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش خون انجام دهید تا سطح هورمون شما را بررسی کند و سعی کند علت کیفیت پایین اسپرم را پیدا کند. گاهی اوقات، با درمان هورمونی می توان کیفیت اسپرم را افزایش داد.

عملکرد هورمون های جنسی مردانه

تنظیم هورمون های جنسی مردانه از هیپوتالاموس، قسمت حیاتی مغز آغاز می شود. عملکرد آن تحریک ترشح هورمون GnRH ، مسئول تحریک غده هیپوفیز برای تولید FSH و LH است.

FSH و LH

عملکرد هر دو FSH و LH بین یکدیگر ارتباط دارند ، زیرا هر دو عملکرد بیضه مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. از یک طرف، FSH اسپرماتوژنز (تشکیل اسپرماتوزوئیدهای جدید) را در لوله های اسپرم ساز بیضه تنظیم می کند. سلول های سرتولی را که وظیفه محافظت و تغذیه سلول هایی را دارند که منجر به تشکیل اسپرم می شوند (اسپرماتوگونی) تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این ، FSH تولید پروتئین های بیضه را که به آندروژن ها متصل شوند (ABP) تشویق می کند. از طرف دیگر ، LH با تحریک سلول های لیدیگ باعث تولید تستوسترون می شود. علاوه بر این ، به لطف عملکرد ABP ، تستوسترون می تواند بر بیضه تأثیر بگذارد و نقش خود را در تولید اسپرم بازی کند.

تستوسترون و دی هیدروتستوسترون

تستوسترون اصلی ترین هورمون جنسی مردانه است. به علت عملکرد LH در بیضه ها تولید می شود. همچنین توسط غدد فوق کلیه در مردان و زنان و همچنین تخمدان در زنان تولید می شود، اگرچه در نسبت کمی.
۵α-دی هیدروتستوسترون (۵α-DHT) از تستوسترون ناشی می شود ، یعنی به لطف عملکرد آنزیم های ۵α-ردوکتاز از تستوسترون تولید می شود. هر دو هورمون در ایجاد خصوصیات جنسی مرد ، از جمله ایجاد توده بدن ، و همچنین رشد مو درصورت نقش دارند.

پرولاکتین

همانطور که در FSH و LH اتفاق می افتد، پرولاکتین نیز توسط غده هیپوفیز تولید می شود و تا حد زیادی در باروری مردان نقش دارد. پرولاکتین برای عملکرد صحیح سیستم تولید مثل مردان لازم است و سلول های لایدیگ و تولید تستوسترون را مستقیماً تحت تأثیر قرار می دهد.

تغییرات تعادل تستوسترون/استروژن

تعادل تستوسترون/استروژن (T/E) در سلامت هورمونی مردانه حیاتی است. برای مردی سالم نسبت تستوسترون:استروژن بالا خواهد بود. اگرچه تستوسترون هورمونی مردانه است، مقدار اندکی استروژن در مردان از تستوسترون تولید می شود. با افزایش سن و همراه با تغییرات هورمونی در مردان، نسبت تستوسترون:استروژن کاهش می یابد. آروماتاز، آنزیمی که عمدتا در سلول های چربی وجود دارد، تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند. با افزایش سن، فعالیت آروماتاز افزایش می یابد و از این رو، مردان عضله بیشتری از دست می دهند و شاهد افزایش چربی بدن خود هستند.

محدوده مرجع هورمون مردانه

تغییرات غیر عادی در سطح هورمون های فوق الذکر می تواند بر اسپرماتوژنز تأثیر بگذارد، چه به طور مستقیم و چه به طور غیرمستقیم. موارد زیر هورمون های اصلی بررسی شده در مردان برای یافتن ناهنجاری های احتمالی است:

– تستوسترون و دی هیدروتستوسترون

در داخل ارگانیسم، تستوسترون می تواند آزاد یا با پروتئین ها مرتبط باشد. این ها میزان تستوسترون طبیعی در مردان بالغ است:
تستوسترون آزاد (به پروتئین ها متصل نیست): ۹۰ تا ۳۰۰ پیکوگرم در میلی گرم.
کل تستوسترون (آزاد+ متصل به پروتئین): ۲۷۰-۱۰۷۰ نانوگرم در دسی لیتر
اگر سطح تستوسترون کم باشد، می تواند نشان دهد که نوعی ناهنجاری وجود دارد که بر تولید اسپرم تأثیر می گذارد ، مانند آسیب به بیضه ها و در نتیجه باروری مردان. از طرف دیگر ، اگر سطح تستوسترون زیاد باشد، می تواند ناشی از تومور بیضه یا مقاومت به آندروژن باشد، از دیگر دلایل احتمالی. برخی از مواد یا داروها می توانند سطح تستوسترون را نیز افزایش دهند. سطح طبیعی ۵ α-دی هیدروتستوسترون ۳۰ تا ۸۵ نانوگرم در دسی لیتر ست. سطح ناکافی آنزیم های ۵α-ردوکتازها می تواند از سنتز ۵α-DH جلوگیری کند و باعث هرمافرودیسم کاذب شود (شخصی که دارای خصوصیات جنسی ثانویه زن است اما از نظر ژنتیکی مرد است).

– FSH و LH

اگر پزشک شما شک دارد که خصوصیات جنسی مردانه شما غیرطبیعی است ، یا شما دچار اختلال نعوظ ، میل جنسی کم یا مشکلات ناباروری هستید، ممکن است برای بررسی سطح FSH و LH شما درخواست آزمایش خون بخواهد. این محدوده های مرجع است:
FSH: 1.0-12.0 mIU/mL
LH: 2.0-12.0 mIU/mL
سطوح بیش از حد FSH و / یا LH ممکن است نشان دهنده نارسایی اولیه بیضه باشد، که می تواند توسط طیف وسیعی از دلایل ، از جمله عفونت ، تروما ، شیمی درمانی … ایجاد شود.
برعکس ، سطح پایین نشان دهنده اختلال عملکرد یا اختلالات هیپوتالاموس در غده هیپوفیز است.

– پرولاکتین

سطح نرمال پرولاکتین باید بین ۲.۵ تا ۱۷ نانوگرم در میلی لیتر (۵۳-۳۶۰ mIU/mL) باشد. اگر بالاتر از این محدوده مرجع باشند ، می تواند نشانگر هر یک از ناهنجاری های زیر باشد:
 سطح پایین تستوسترون
اختلال عملکرد جنسی
ژنیکوماستی (رشد غیرطبیعی غدد پستانی)
ناباروری
کم کاری تیروئید
تومور هیپوفیز
سطح پرولاکتین را می توان برای پیگیری در مورد مرد با سطح تستوسترون پایین بررسی کرد.

چگونگی مقابله با تغییرات هورمونی در مردان

با افزایش سن مردان، کاهش سطح تستوسترون اجتناب ناپذیر است. با این وجود، اگر با اختلالات جدی در زندگی خود مواجه شده اید به پزشک مراجعه کنید. وی انجام آزمایش خون برای بررسی سطوح تستوسترون را تجویز خواهد کرد.

 

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.