عفونت اسپرم و ناباروری موقتی

به طور معمول، در تجزیه و تحلیل اسپرم، اندازه گیری غلظت لکوسیت های موجود در نمونه مایع منی انجام می شود. بر اساس مقادیر تعیین شده از سوی سازمان بهداشت جهاني، اگر این مقدار بیش از یک میلیون لکوسیت در یک میلی لیتر مایع منی باشد تغییری به نام لکوسیتوز(لوكوسيتواسپرمي) ایجاد می شود. در صورت تشخیص لوکوسیتوز، کشت اسپرم انجام می شود تا وجود عفونت باکتریایی تأیید شود.

نقش لوكوسيتها در دستگاه تناسلي مردان و مايع مني پيچيده است. لوكوسيتها در هر انزال وجود دارند و در سطوح مختلف فعاليت مي كنند. وجود تعداد زياد لوكوسيتها در مايع مني، نشانه مهمي از وجود عفونت يا التهاب در دستگاه تناسلي مرد است.

عفونت اسپرم و ناباروری موقتی

از سوي ديگر در بسياري از مطالعات لوكوسيتواسپرمي با ناباروري مرد همراهي داشته است. كاهش تعداد، کاهش تحرک اسپرمها و همچنين افزايش درصد شكل هاي غير طبيعي اسپرمها در مردان مبتلا به لوكوسيتواسپرمي گزارش شده است.

عفونت اسپرم و ناباروری موقتی

ارزیابی باروری مردان

اگر در مرد ناباروری، نتایج تجزیه و تحلیل مایع منی برای عفونت اسپرم مثبت باشد. قبل از شروع درمان باروری از طریق روش های کمک باروری، باید به شناسایی عامل عفونی و از بین بردن آن پرداخت. چرا که در این فرد بدلیل تحت تأثیر قرار گرفتن پارامترهای مایع منی از عفونت موجود در سیستم تناسلی، نمی توان تصمیم گرفت که کدام روش کمک باروری مناسب تر است.

باکتری ها می توانند در هر عضوی از دستگاه تناسلی (مانند بیضه ها باعث ارکیدیت، در اپیدیدیم باعث اپیدیدیمیت ، یا در پروستات باعث پروستاتیت) قرار بگیرند. اگر در هر نقطه از دستگاه تناسلی عفونتی وجود داشته باشد. در طی جابجایی اسپرماتوزوئیدها و مایعات منی، تماس بین ناحیه آلوده و گامت ها ایجاد می شود که می تواند ظرفیت باروری تخمک را تغییر دهد.

عفونت اسپرم و ناباروری موقتی

دلایل کاهش باروری مردان بدلیل وجود عفونت اسپرم

عفونت در دستگاه تولید مثل ممکن است به چندین دلیل باعث کاهش باروری شود:

 • انسداد دستگاه منی: می تواند الیگوزواسپرمی را تحریک کند، زیرا از خروج طبیعی اسپرم جلوگیری می کند.
 • آدنوزواسپرمی: عفونت ممکن است باعث ایجاد چسبندگی شود که این چسبندگی باعث کاهش تحرک اسپرماتوزوئید می شود.
 • تغییرات در مورفولوژی اسپرماتوزوئیدها: اسپرماتوزوئیدها به طور مداوم در بیضه ها تولید می شوند، فرایندی که 60-75 روز طول می کشد. اگر عفونت در دستگاه تناسلی باشد. بر اسپرماتوژنز (تشکیل اسپرم) تأثیر می گذارد و می تواند موجب تغییری در مورفولوژی اسپرم شود، که ژنتیک را بازتاب می کند.
 • افزایش شکست DNA اسپرم: زنجیره های DNA ای که در سر اسپرم ها یافت می شوند، دچار بریدگی های کوچک می شوند. بر اساس شواهد موجود، قطعه قطعه شدن DNA، تأثیر منفی بر لقاح و ظرفیت لانه گزینی جنین می گذارد.
 • افزایش تولید آنتی بادی های ضد اسپرم: که این عامل باعث جمع شدن اسپرم ها می شود و احتمال باروری تخمک را کاهش می دهد.
  از طرفی از آنجا که عفونت می تواند از طریق اسپرم انتقال یابد، می تواند اندام های تولید مثل زن را نیز آلوده کند.
ادامه مطلب
تاثیر داروی دیازپام بر باروری مردان

انواع عفونت هایی که بر باروری مردان تاثیر می گذارند:

1. کلامیدیا:

کلامیدیا شایع ترین عفونت مرتبط با ناباروری مردان است. علائم عفونت ممکن است شامل احساس سوزش در حین ادرار کردن، ترشح مایع روشن از آلت تناسلی و بیضه های حساس و متورم شود.

نکته ى قابل توجه این است که نیمی از عفونت ها علائم قابل ملاحظه ای را ایجاد نمی کنند. عفونت کنترل نشده کلامیدیا می تواند منجر به زخم و انسداد دائمی در لوله های مرتبط با تولید اسپرم شود. کلامیدیا عفونت باکتریایی است که با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

2. گنوره آ:

گونوره آ عفونتی است که معمولا با ناباروری مردان مرتبط است. علائم عفونت ممکن است شامل احساس سوزش در حین ادرار کردن و ترشح مایع تیره از آلت تناسلی باشد.

همانند کلامیدیا، عفونت گونوره آ هم ممکن است بدون علائم قابل توجه ایجاد شود. و ممکن است باعث ایجاد زخم و انسداد دائمی در لوله های های تولید کننده اسپرم شود. گنوره آ عفونت باکتریایی است که با آنتی بیوتیک قابل درمان است

3. مایکوپلاسما:

مایکوپلاسما ها باکتری های بسیار کوچکی هستند که از راه جنسی منتقل می شوند و می توانند روی سلول ها محکم جفت شوند. وقتی که سلول های اسپرم با مایکوپلاسما آلوده می شوند، ممکن است منجر به کاهش تحرک آنها شوند.

عفونت مایکوپلاسمایی معمولا علایم ظاهری قابل توجهی را ایجاد نمی کند. اما می توان با کشت مایع منی تشخیص داده شود که با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

4. سل(توبرکلوزیس):

اگر چه بیشتر به عنوان یک عفونت ریوی باکتریایی ویرانگر شناخته شده است. ولی توبرکلوزیس می تواند به سیستم تولید مثل حمله کرده و منجر به انسداد دائمی لوله ها در مردان و زنان شود.

ادامه مطلب
اثرات قرص سیلدنافیل در مردان نابارور
عفونت اسپرم و ناباروری موقتی

5. اوریون:

اوریون توسط یک ویروس که از راه تنفس منتقل می شود، ایجاد می شود. و به عنوان عامل ایجاد کننده تورم شدید گره های لنفاوی به خصوص در زیر فک، شناخته شده است.

مردان مبتلا به اوریون پس از بلوغ از بیضه های دردناک متورم رنج می برند و به طور دائمی تولید اسپرم در آن ها می تواند مختل شود.

6. عفونت های دستگاه ادراری:

یکی دیگر از علت های ناباروری مردان عفونت های دستگاه ادراری می باشد، که از راه غیر جنسی منتقل می شود. در این موارد، بیشترین آسیب به باروری، به علت ورود گلبول های سفید یا “لکوسیت ها” برای مبارزه با باکتری ها است.

اگر عفونت با آنتی بیوتیک درمان شود، باروری کامل می تواند به طور معمول بازسازی شود.

عفونت اسپرم و ناباروری موقتی

درمان عفونت های موجود در مایع منی:

راه پیشگیری از عوارضی که عفونت می تواند ایجاد کند، مصرف آنتی بیوتیک به مدت تعیین شده توسط پزشک، برای از بین بردن عوامل باکتریایی است. برای درمان ناباروری، قبل از شروع تحریک تخمدان، متخصصان منتظر خواهند ماند تا سطح لکوسیتهای منی به حالت عادی برگردد. تا از مشکلاتی که قبلاً در این مقاله ذکر شده است جلوگیری کنید.

اگر عفونت شدید باشد و از طریق آنتی بیوتیک از بین نرفته باشد، ممکن است برای درمان به جراحی نیاز باشد. در عفونت های حاد، از بین نرفتن به موقع عفونت، ممکن است باعث ناباروری برگشت ناپذیر شود.

عفونت اسپرم

نتیجه گیری:

عوامل عفونی هم از لحاظ درصد ابتلا و هم از نظر اینکه به آسانی قابل درمان هستند، در حیطه ی ناباروری مردان، جزو عوامل مهم و اثرگذار به شمار می آیند.

ادامه مطلب
کمبود آندروژن در مردان

با توجه به اینکه چه بخشی از دستگاه تناسلی مردان توسط عوامل عفونی درگیر می شود، عوامل عفونی می توانند بر باروری اثر گذارند. به طور مثال چنانچه عفونت، خود بیضه (محل تولید اسپرم) را درگیر کند، آسیب وارده شدیدتر بوده و منجر به کاهش تولید اسپرم می شود.

لازم به ذکر است که، ابتلا به عفونت های جنسی نه تنها سبب ایمنی فرد مبتلا نسبت به آن بیماری نمی شود. بلکه باعث ایجاد ضعف و امکان بیشتر ابتلای دوباره نسبت به فردی می شود که تا به حال دچار این بیماری نشده است.

نویسنده: زهرا روستا/ دکتری جنین شناسی

قرص های تقویت باروری

مقالات مرتبط

53 فکر در مورد “ عفونت اسپرم و ناباروری موقتی

 1. *** گفت:

  سلام دکتر
  من وقتی ای منیم میریزع سفید نیست و یکمی زرد رنگه

  مشکل من چیه و چطور باید کاری کنم سفید بشع

  1. حسین واثقی گفت:

   ممکن است عفونت داشته باشید . باید به پزشک مراجعه کنید

 2. حسن محمدی گفت:

  سلام وقتی که اسپرم من وارد رحم همسر میشود میگه که رحمم خیلی میسوزد به من میگه که تو عفونت داری می خاستم علتش را بدونم

  1. حسین واثقی گفت:

   سوزش می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. باید آزمایش شوید

   1. ناشناس گفت:

    سلام دکتر وقتی ارضاع میشم بیضه هام میخاره خیلی چه قرصی بخورم بهترشه

    1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

     یکی از علل شایع خارش بیضه در هنگام ارضا عفونت قارچی است. قارچ‌هایی مانند کاندیدا می‌توانند خارش و التهاب را در مناطق حساس بدن ایجاد کنند. در صورتی که خارش با علائم دیگری مانند سوزش، درد و قرمزی همراه باشد، ممکن است نشانه عفونت قارچی باشد

   2. سعید گفت:

    سلام وقتی دوبار اقدام به بارداری میکنم زیر شکم همسرم ورم میکنه کل علام بارداری رو داره بای دومین بارهم کل شکم ورم کردش بعد به موقعش پریودشدش چون من عفونت داشتم قرص خوردم

    1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

     با سلام و احترام برای پاسخ دقیق نیاز به معاینه فیزیکی وجود دارد به پزشک زنان مراجعه کنید.

   3. محمود گفت:

    سلاموقتی با خانم نزدیکی مکنم میگه تو عفونت داری من چه کار کنم عفونت خوب بشه

    1. با نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید

 3. زینالی گفت:

  با سلام و خسته نباشید WBC 10-۱۲ نوشته یعنی چه؟

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   مقدار گلبول‌های سفید می‌باشد. و عفونت دارید

 4. ناشناس گفت:

  سلام محمودم مایع منی من اول به رنگ سفید هست ورعی زرد میشه تو ادرار هم سوزش دارم مشکلم چیه تشکر

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   عفونت دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

 5. مصطفی گفت:

  من عفونت دارم طبق ازمایشی که دادم وباداروهم خوب نشدم بنظرتون عمل جراحی میشم

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   حتما باید جراحی با توصیه پزشک انجام شود

  2. احسان گفت:

   ببخشید من موقع نزدیکی خانم میگه درد شکم میگیرم و lvfکردم گفتن اسپرمها قطعه قطعه

   1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

    به توصیه های پزشک خود عمل کنید. آرزوی سلامتی داریم

 6. مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من و همسرم اقدام کردیم برای بارداری اما تابه حال منجر به بارداری نشده چندین بار آزمایش دادیم که هیچ کدام عفونت نداشت. تا این ماه که دو آزمایش دادیم که هردو عفونت نشان داد.آزمایش قبل از این که عفونت نداشت ۳ ماه پیش بود.
  آیا در عرض ۳ ماه عفونت ایجاد میشود؟؟
  و پزشک گفته که از مجرای ادرار عکس بگیرم که شاید از تنگه مجرا باشه این حرف درسته؟؟
  در ضمن واریکوسل هم دارم. دلیل ناباروری عفونت هستش یا واریکوسل؟؟

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   امکان ابتلا به عفونت در هر زمان وجود دارد، در رابطه با دلیل ناباروری نیز هر دو عامل واریکوسل و عفونت می‌تواند باعث این موضوع شوند. نیاز به اطلاعات بیشتر برای راهنمایی و ارائه توصیه بهتر است با ما در ارتباط باشید

 7. علی فدوی گفت:

  سلام خسته نباشی موقعی که آب منیمیاد زرد رنگه دو بار هم رفتم دکتر خوب نشدم قرص آنتی بیوتیک دادن ولی خو ب نشدم میخواستم علتش رو بدونم

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   عفونت دارید، حتما با نظر پزشک خود اقدام به مصرف آنتی بیوتیک نمایید.

   1. Zabi Aziz گفت:

    سلام دکتر صاحب علت مایی بودن منی چی می‌توان باشد، یعنی عفونت دارد رنگش مایل به زرد است یعنی کم زرد هم است

    1. کارشناس علمی داروخانه باروری گفت:

     بیشتر اثرات تغذیه‌ای در زمان نمونه دادن است، باید یک آزمایش کشت ادرار انجام شود.

 8. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

  برای درمان زردی رنگ منی، نیاز به تشخیص دقیق علت آن دارید. بیشتر موارد زردی رنگ منی باعث شده توسط التهاب پروستات، عفونت ادراری، و یا عفونت های دیگر در مجاری ادراری هستند. برای درمان این عفونت ها، باید از آنتی بیوتیک های موثر استفاده کنید.

  درمان زردی رنگ منی با آنتی بیوتیک، به طور کلی، بسته به علت زردی منی متفاوت است. بنابراین، بهترین راهکار برای درمان زردی رنگ منی، مراجعه به پزشک شماست. پزشک شما با توجه به شدت و علت زردی رنگ منی، آنتی بیوتیک مناسب را تجویز خواهد کرد. بنابراین، پیشنهاد می کنیم که برای درمان زردی رنگ منی، با پزشک خود مشورت کنید.
  معمولا آنتی‌بیوتیک‌هایی که توصیه می‌شود سیپروفلوکساسین و آزیترومایسن می‌باشد.

 9. alireza گفت:

  سلام ببخشید من وقتی ارضا میشم مایع منیم کمی قرمز رنگ شده و چند بار دیگه که بازم ارضا شدم بازم همون رنگه و این قرمز رنگی جدیدا و در چند بار اخری رابطه من مشاهده شده..آیا میدونین باید چیکار کنم؟؟ به چه دکتری مراجعه کنم؟؟ چه آزمایشی باید انجام بدم؟؟

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   سریعا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید

   1. ناشماس گفت:

    سلام آقای دکتر اگه در آزمایش اسپرم عفونت نباشه یعنی شخص هیچ عفونتی نداره ؟من آزمایش ادرار و خون و اسپرم دادم و هیچ عفونتی نشون نداد ولی گاهی به مقدار کم قبل ادرار مایع چسبناک شفاف میاد

    1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

     در صورتی که در آزمایش‌های خود هیچ نشانه ای از عفونت ندارید جای نگرانی برای شما وجود ندارد. مایع چسبناک شفاف ممکن است ترشحات غدد ضمیمه‌ای شما باشد.

  2. yasin گفت:

   سلام اقای دکتر من مدت طولانیه که مایع منی بعد از خارج شدن زرد رنگ هست و کمی هم درد دارم و تو مایع منی تکه تکه های زرد و به صورت ژله ای مانند هست میخاستم ببینم علتش چیه

   1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

    غدد ضمیمیه‌ای شما مانند پروستات و وزیکول سمینال ممکن است درگیر شده باشد. احتمال واریکوسل هم وجود دارد. توصیه می‌شود به یک پزشک مراجعه نمایید.

 10. ناشناس گفت:

  سلام جناب آقای دکتر ببخشید من همسرم درد و تکرر ادرار هر از گاهی داره دکتر براش کشت ادرار و سونو داده آیا میشه با این اوضاع برای بارداری اقدام کرد ممنون

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   منتظر بمانید بعد از رفع عفونت اقدام به بارداری کنید

 11. علی گفت:

  سلام خسته نباشین wBC2_3 یعنی چی اگه میشه پاسخ بدین ممنون……

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   بالا بودن گلبول های سفید نشان دهنده عفونت می‌باشد. یک میلیون در یک میلی‌لیتر حد استاندارد می‌باشد

   1. شایان گفت:

    سلام و خسته نباشید. من دوسال از ازدواجم گذشته است نابارور هستم چندبار اسپرم آنالیز کردم که درنتیجه گلبول های سفید خون یا WBC ام زیاد است داکتر برایم دارو تجویز کرد ولی WBC کم نشد لطف نموده یک راه حل برایم پیشنهاد کنید ممنون

    1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

     سلام بالا بودن گلبول های سفید به علت عفونت می‌باشد یک کشت ادرار داشته باشید تا علت های دیگر نیز مشخص شود. تا زمانی که عفونت برطرف نشود کاهش تعداد اسپرم را خواهید داشت

 12. محمد مهدی گفت:

  سلام من مایع منیم مثل چرک سریع خشک میشه و انگار ژله ای مانند میشه یه کوچولو هم سوزش در لوله مجاری ادراری دارم

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   اسپرم بعد از مدتی به حالت ژله‌ای در میاد و مشکلی از این لحاظ ندارید برای سوزش هم در صورت ادامه پیدا کردن حتما به یک ارولوژیست مراجعه کنید.

  2. محمد گفت:

   سلام خسته نباشید .من موقه ادرار سوزش دارم دو بار ازمایش خون و ادرار دادم ولی گفتن استاندارد هستش ولی هنوز موقه ادرار سوزش دارم بعلاوه موقه بیرون اومدن منی سوزی بدی دارم مثانه هم انگاری باد کرده فشار بدم درد میکنه. با تشکر

   1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

    دو دوره آنتی بیوتیک مصرف کنید، در صورتی که همچنان پابرجا باشد برای آزمایش پروستات اقدام کنید.

 13. حبیب زاده گفت:

  سلام خسته نباشید اگه در آزمایش اسپرم عفونت مشاهده بشه با آنتی بیوتیک قابل حل هستش و ضرری برای باروری آقایان نیست؟؟

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   درمان عفونت‌های سطح یک با آنتی بیوتیک انجام می‌گیرد و تاثیری بر باروری ندارد. رعایت بهداشت نیز به کاهش عفونت‌ها کمک می‌کند

 14. عاطفه گفت:

  سلام W.B.C. تو آزمایش اسپرموگرام 5-4 یعنی چه؟

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   بالا بودن گلبول های سفید نشان دهنده عفونت می‌باشد استاندارد آن یک یک میلیون در یک میلی‌لیتر می‌باشد که برای شما بالاتر از حد استانه می‌باشد پیشنهاد می‌شود مصرف آنتی بیوتیک را زیر نظر پزشک متخصص شروع کنید.

   1. ایزدی گفت:

    سلام. خسته نباشید
    شوهرم فیستول داره
    آیا فیستول میتونه موجب ناباوری بشه؟

    1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

     تا کنون گزارشی در این زمینه وجود ندارد.

 15. هاشمی گفت:

  سلام آیا عفونت اسپرم درهنگام اقدام به بارداری روی جنین تاثیر میگذاره

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   عفونت بدون شک روی محیط واژن و رحم تاثیر خواهد گذاشت و در ادامه ممکن است مشکلاتی را در صورت بارداری نیز ایجاد نماید.

   1. زبید صمدی گفت:

    سلام خوبین اسپرم من خیلی ضیف است از بین رفتن چی کار باید کنم قوی بشن

    1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

     توصیه میشود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. و مکمل های زیر را مصرف کنید. ال کارنیتین، لیکوپن و کیوتن . برای آزمایش اسپرم در خانه نیز دستگاه آزمایش اسپرم در خانه اسپو را تهیه کنید

 16. ناشناس گفت:

  من عفونت منی درایم
  آیا با دارو حل میشه

  1. کارشناس علمی داروخانه باروری اسپو گفت:

   بله- حل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه

دستگاه آزمایش اسپرم در خانه اسپو

دیگه نیاز نیست بری آزمایشگاه توی خونه با خیال راحت انجام بده